ikamien.pl • Czwartek [20.06.2013, 11:26:20] • Golczewo

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Golczewie - innowacyjny system napowietrzania ścieków

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Golczewie - innowacyjny system napowietrzania ścieków

fot. Urząd Miejski w Golczewie

Po rozwiązaniu spraw związanych z zagospodarowaniem osadów ściekowych powstających podczas procesu oczyszczania ścieków nadszedł czas na zajęcie się problemami związanymi z systemem napowietrzania ścieków.

Obecny system napowietrzania drobnopęcherzykowego ścieków na bioblokach PS 400 za pomocą dyfuzorów talerzowych z membranami gumowymi funkcjonujący od momentu uruchomienia biobloków nie spełniał swojego zadania tzn. nie zapewniał wystarczającego stopnia natlenienia ścieków. Brak odpowiedniej ilości tlenu w ściekach powodował zwiększenie nakładów na energię elektryczna niezbędną do zasilania stopni sprężania wytwarzających powietrze doprowadzane do komór natleniania.

Nowy system napowietrzania ścieków zbudowany jest z ośmiu niezależnych od siebie elementów składających się z czterech membran rurowych każdy. Wydajność zamontowanego systemu jest ponad dwukrotnie większa niż starego systemu napowietrzania.

Co nam daje nowy system? Po pierwsze – system jest efektywny, założone oszczędności związane z zużyciem energii elektrycznej wyniosą ok. 40%, co spowoduje zwrot nakładów poniesionych na zamontowanie systemu do końca roku. Po drugie każdy z elementów systemu jest niezależny i w przypadki uszkodzenia membrany nie ma konieczności unieruchomiania biobloku i wypompowywania jego zawartości, wymianę można wykonać podczas pracy biobloku.

Planowane są także dalsze zmiany związane z procesem recyrkulacji osadu czynnego tj. montaż nowych inżektorów oraz sposobem ich zasilania oddzielną pompą sprężającą powietrze, co spowoduje dalszy spadek poboru energii i zwiększy niezawodność systemu recyrkulacji osadu i jego stabilizacji.

Planowane zakończenie prac związanych z modernizacją biobloku w zakresie napowietrzania ścieków, recyrkulacją osadu czynnego – koniec lipca 2013 roku. Podobne zmiany wprowadzone zostaną także w drugim biobloku PS 400 w roku 2014.

Źródło: Urząd Miejski w Goclzewie

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/7786/