ikamien.pl • Wtorek [18.06.2013, 11:37:42] • Międzyzdroje

Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego odpowiada na zarzuty zawarte w artykule Gazety Wyborczej

Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego odpowiada na zarzuty zawarte w artykule Gazety Wyborczej

fot. Wojtek Basałygo

Przetarg na cenną willę w byłym ośrodku rządowym w Wolińskim Parku Narodowym był tak zorganizowany, że nikt o nim nie wiedział. Wygrał jedyny oferent - fundacja związana z ustosunkowanym politykiem z Wolina Arturem Balazsem – poinformowała sobotnia Gazeta Wyborcza. Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Ireneusz Lewicki odpowiada na zarzuty i twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Do redakcji ikamien.pl przesłał oświadczenie, które publikujemy poniżej.

Pisemny przetarg nieograniczony na najem zabudowanej nieruchomości w Grodnie I nr 4 koło Międzyzdrojów na okres 30 lat został ogłoszony w dniu 18 kwietnia 2013 r. za zgodą Ministra Środowiska z dnia 28 lutego 2013 r. DLPpn-201-12/8332/13/WH, wydaną w odpowiedzi na wniosek WPN z dnia 18 lutego 2013 r., znak spr. 02-2-3/13.

Przetarg ogłoszono i przeprowadzono w oparciu o art.10c do 10g ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. 2009, nr 151, poz. 1220 z późn. zm., obecnie t.j. Dz. U. 2013, poz. 627 z późn. zm.) oraz zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 lipca 2012 r. w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzanie nieruchomościami przez parki narodowe (Dz. U. 2012, poz. 868).

Obowiązek określenia przeznaczenia nieruchomości i sposobu jej zagospodarowania w ogłoszeniu o przetargu wynika z art. 10e) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Nieruchomość miała zostać wynajęta w celu utworzenia i działalności centrum współpracy międzynarodowej, w ramach którego miało mieć miejsce prowadzenie działalności na rzecz integracji międzynarodowej pod auspicjami ambasady lub konsulatu odpowiedniego kraju obcego oraz realizowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony przyrody, nauki, edukacji, kultury narodowej, a także promowanie kultury polskiej i walorów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.

Ogłoszenie zostało zamieszczone w dniu 18 kwietnia 2013 r. w Biuletynie Informacji Publicznej WPN w zakładce: „Nieruchomości - przetargi na dzierżawę lub najem”: http://www.bip.wolinpn.nv.pl/#Z2V0Q29udGVudHMoNDcsMSwxKQ

Ogłoszenie zamieszczono ponadto na tablicy ogłoszeń w WPN oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach.

W dniu 26 kwietnia 2013 r. dokonano zmiany ogłoszenia polegającej na poprawieniu omyłki we wskazaniu daty otwarcia ofert. Zmianę opublikowano w taki sam sposób, jak ogłoszenie podstawowe.

Ogłoszenie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej WPN zostało automatycznie przeniesione do postów archiwalnych w dniu 21 maja 2013 r. Wiadomości archiwalne układają się chronologicznie.

Cena wywoławcza za opłatę roczną z tytułu czynszu najmu została ustalona na kwotę: 22 800 zł netto. Przy ustalaniu wysokości czynszu uwzględniono fakt, że obiekt znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, a wszelkie nakłady poniesione na nieruchomość przez przyszłego Najemcę zostaną nieodpłatnie przekazane na rzecz Wolińskiego Parku Narodowego.

Termin składania ofert został ustalony na dzień 14 maja 2013 r., godz. 9:00. Termin otwarcia ofert ostatecznie ustalono na dzień 20 maja 2013 r., godz. 8:00 w pokoju nr 8 w siedzibie dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego.

Kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty była cena. Warunki dzierżawy ustalone przez WPN we wzorze umowy były warunkami obligatoryjnymi dla wszystkich uczestników postępowania. Rozwiązanie przyjęte przez ogłaszającego przetarg zapewnia przejrzystość postępowania i równe traktowanie oferentów, bowiem zakłada, że przetarg nieograniczony dotyczy zawarcia umowy na konkretnych warunkach, jednakowych dla wszystkich oferentów i z góry im wiadomych.

W postępowaniu wpłynęła jedna oferta, którą złożyła Fundacja „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej” z siedzibą w Warszawie przy ul. Miedzianej 3A. Organem sprawującym nadzór nad Fundacją jest wg wpisu w KRS Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Prezesem Fundacji jest pan Marek Zagórski. Oferta spełniała wymogi zawarte w ogłoszeniu o przetargu, zatem ogłaszający przetarg nie miał podstaw do odmowy zakwalifikowania oferty do dalszego postępowania na podstawie § 7 ust. 3 rozporządzenia.

W dniu 20 maja 2013 r. komisja przetargowa sporządziła protokół z przetargu na najem zabudowanej nieruchomości w Grodno I nr 4 koło Międzyzdrojów na okres 30 lat.

W dniu 24 maja 2013 r. zatwierdzony protokół został wysłany do podpisu do uczestnika, który złożył najkorzystniejszą (i jedyną) ofertę. Podpisany protokół z przetargu wpłynął do sekretariatu WPN w dniu 10 czerwca 2011 r.

Zgodnie z zapisem § 10 ust. 1 rozporządzenia przetarg uważa się za zamknięty
z chwilą podpisania protokołu. Dopiero po zamknięciu przetargu, zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia, przewodniczący komisji przetargowej mógł zawiadomić na piśmie wszystkich, którzy złożyli oferty, o wyniku przetargu, w terminie nie dłuższym niż 5 dni od dnia zamknięcia przetargu. Zawiadomienie o wyniku przetargu zostało wysłane do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w dniu 11 czerwca 2013 r.

Jeżeli uczestnik przetargu nie zaskarży czynności przeprowadzonych w przetargu do Ministra Środowiska albo skarga zostanie uznana za bezzasadną, dyrektor WPN na podstawie § 16 ust. 1 rozporządzenia będzie obowiązany do podania do publicznej wiadomości informacji o wyniku przetargu i do wyznaczenia terminu zawarcia umowy zgodnie z art. 10 g) ust. 1 ustawy.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/7770/