ikamien.pl • Niedziela [16.06.2013, 09:07:20] • Międzyzdroje
Międzyzdroje: Świetny pomysł na promocję segregacji odpadów

fot. ikamien.pl
To jeden z najważniejszych obecnie tematów dotyczących wszystkich, bez wyjątku, mieszkańców. Wraz ze zmianą prawa nad wszystkimi zawisła konieczność podpisania umowy na indywidualny odbiór odpadów. Tymczasem do dziś wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z wagi tej sprawy i nie zna także procedur obowiązujących przy zawieraniu stosownej umowy.
Jak z tymi informacjami trafić do mieszkańców? Na dobry przykład trafiliśmy w Międzyzdrojach. Tamtejszy Zakład Ochrony Środowiska zorganizował w sobotę plenerowa akcję informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Segregujesz-Zyskujesz”. Akcja odbyła się na zielonym skwerze nieopodal hotelu Amber Baltic i przyciągnęła dziesiątki mieszkańców.

fot. ikamien.pl
W takim miejscu, w sobotę o dobrą frekwencję nietrudno. To skwer szczególnie chętnie odwiedzany przez przyjezdnych jednak tym razem to nie oni byli tu najważniejsi. Przede wszystkim liczyła się obecność mieszkańców Międzyzdrojów. To z myślą o nich pracownicy Zakładu ochrony Środowiska przygotowali specjalne stoiska. Można było zaopatrzyć się w nich w podstawowe dokumenty, przede wszystkim zapoznać się z Uchwałą Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z dnia 25 kwietnia br. Dokument określa zasady utrzymania porządku i czystości w gminie. Na tej podstawie każdy mieszkaniec jest w stanie ustalić jakie obowiązki spoczywają na nim jako producencie odpadów.

fot. ikamien.pl
Podstawą do podjęcia osobistych deklaracji są jednak zapisy ustawowe ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Biorąc pod uwagę prawo krajowe i miejscowe, mieszkańcy wypełniają deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pochodzącymi z użytkowanych przez nich nieruchomości. Każdy chętny otrzymał taką deklarację w czasie sobotniej akcji. I wielu, bez zwłoki, n miejscu takie deklaracje wypełniło. Ludzie skorzystali przy tym z obecności fachowców Zakładu Ochrony Środowiska, którzy na miejscu wyjaśniali niejasności.