ikamien.pl • Piątek [26.04.2013, 14:08:24] • Międzyzdroje
Sztuka jest jak wirus. Spotkanie w bibliotece
fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
25 kwietnia 2013 w Galerii Bibliotecznej w Międzyzdrojach odbył się finisaż prac Agnieszki Jankiewicz i Pauliny Cywińskiej. Spotkanie było połączone z wieczorem autorskim ks. Mariusza Szajdy, które poprowadził Andrzej Mleczko.
Artystki na początku opowiedziały o tym, jak powstały ich grafiki. Wytłumaczyły na czym polega technika linorytu, która wbrew pozorom nie należy do łatwych. Za pomocą dłut i noży żłobi się w linoleum. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej. Ta trudna technika daje im wiele satysfakcji, mimo że w Polsce nie jest jeszcze doceniana, tak jak za granicą. Artystki okazały się bardzo skromnymi osobami, które nie przywykły mówić o swoich osiągnięciach. Na wielu konkursach międzynarodowych, na które nadsyłane są tysiące prac, ich dzieła znajdują się niejednokrotnie w czołówce najlepszych. Agnieszka i Paulina uważają, że ich sztuka mówi sama za siebie, choć przyznały, że malarstwo jest prostsze w odbiorze niż grafika. Trafnym stwierdzeniem są słowa ks. Szajdy „widzę tyle, ile wiem”.
fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
Dla Agnieszki sztuka jest jak wirus, którą chętnie zaraża innych. Bezinteresownie pomaga studentom nawet po godzinach pracy, poświęcając swój prywatny czas.
Ks. Mariusz nawiązał współpracę z młodymi artystkami w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie dziewczyny studiowały, a On wykładał. Obecnie Agnieszka Jankiewicz jest pracownikiem naukowym tej uczelni. Ksiądz Szajda napisał książki „Sztuka mądrości – starożytność” i „Sztuka mądrości –nowożytność”, do których artystki wykonały ilustracje - exlibrisy.
„Sztuka mądrości…” to cykl książek przedstawiający sylwetki filozofów w pigułce. Ich życie, maksymy, poglądy na temat estetyki. „Poszukiwanie mądrości jest wielką sztuką. Wyruszając w tę drogę warto skorzystać z doświadczeń tych, którzy ją już przebyli. Książka ta jest nie tyko sprawozdaniem z dorobku dawnych filozofów, ale (…) też receptą, pomocą w kształtowaniu własnej dojrzałej filozofii życia.”
Ks. Mariusz Szajda okazał się osobą bardzo otwartą i pełną energii. Podczas wykładów i wielu konferencji podejmuje się wielu trudnych tematów dotyczących filozofii, antropologii i bioetyki, jak np. kwestii in vitro. W najbliższych planach ma wyjazdy naukowe do Stambułu i Dubaju. W związku z tym w kolejnej książce chciałby poruszyć temat islamu.