ikamien.pl • Piątek [19.04.2013, 18:36:05] • Dziwnów

Saperzy z Dziwnowa świętowali swój jubileusz

Saperzy z Dziwnowa świętowali swój jubileusz

fot. Piotr Kiersztyn

Niszczą powojenne niewybuchy i niewypały, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, współpracują z okrętami oraz zabezpieczają siły flotylli pod względem inżynieryjnym – to tylko część zadań jakie na co dzień realizują żołnierze 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Dziwnowa. Dzisiaj, piątek 19 kwietnia, ta jednostka wojskowa obchodzi 70 "urodziny".

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się zbiórką pododdziałów batalionu i zaproszonych gości. Oprócz dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z kontradmirałem Krzysztofem TERYFTEREM na czele, w święcie uczestniczyli m.in.: Szef Inżynierii Wojskowej SG WP generał brygady Bogusław BĘBENEK, Szef Szkolenia Marynarki Wojennej kontradmirał Stanisław KANIA, Szef Inżynierii Morskiej MW komandor Andrzej WALOR, przedstawiciele duszpasterstwa, władz lokalnych i samorządowych, członkowie środowisk kombatanckich, lokalnych stowarzyszeń oraz szkół, a także byli dowódcy i kadra jednostki.

Saperzy z Dziwnowa świętowali swój jubileusz

fot. Piotr Kiersztyn

Podczas święta nie zabrakło tradycyjnej wojskowej defilady, zaprezentowano wystawę historyczną oraz przygotowano pokaz sprzętu będącego współcześnie na wyposażeniu jednostki. Goście batalionu mogli zobaczyć sprzęt saperski, przyrządy i urządzenia służące pododdziałom chemicznym oraz wyposażenie Patrolu Rozminowania. Były specjalistyczne pojazdy gąsienicowe, nowoczesne samochody ciężarowo - transportowe, motorówki, klimatyzowany kombinezon sapera czy "bombowóz" - pojazd przystosowany do przewozu szczególnie niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów.

Saperzy z Dziwnowa świętowali swój jubileusz

fot. Piotr Kiersztyn

Batalion powstał w 1943 roku w Sielcach nad Oką. Jego tradycje związane są z walkami o przyczółki na Wiśle, z działaniami zbrojnymi na Wale Pomorskim i nad Hawelą. Wsławił się wybitnym udziałem w walkach o Kołobrzeg i z tej właśnie okazji w marcu 1945 roku otrzymał miano „Kołobrzeski". Do zadań batalionu w okresie wojny należało zabezpieczanie marszu oddziałów bojowych, rozminowywanie i oczyszczanie drogi przemarszu oraz rejonów postoju i koncentracji, a także wykonywanie przejść w polach minowych własnych i nieprzyjaciela. Ponadto jego żołnierze brali udział w forsowaniu Wisły, Odry, Haweli i licznych kanałów, zajmowali się też budową promów i mostów.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/7400/