ikamien.pl • Sobota [13.04.2013, 13:06:50] • Kamień Pomorski
Tragedia Titanica: Uratowani rozbitkowie pomoc zawdzięczali Dziekanowi z Kamienia

fot. archiwum autora
W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego pierwszego rejsu do Nowego Jorku, po zderzeniu się z górą lodową zatonął brytyjski transatlantyk RMS Titanic. Dlaczego przypominam tragedię, która wydarzyła się 101 lat temu, w odległości ok. 6 tysięcy kilometrów od naszego miasta. Cofnijmy się w czasie o 268 lat.
Dziekan luterańskiej kapituły katedralnej w Kamieniu Ewald Jürgen von Kleist wolny czas spędzał na doświadczeniach z elektrycznością, było to wówczas zajęcie bardzo modne na europejskich salonach. 11 października 1745 roku po wielu próbach, dokonał dzieła swego życia: przeprowadził udaną próbę z kondensatorem elektrycznym, urządzeniem magazynującym ładunek elektryczny. Dokonał tego za pomocą urządzenia nazwanego potem „Kleistsche Flasche” - Butelka Kleista. W trakcie dalszych prac zmodyfikował je, konstruując m.in. kondensator nastawny zwany także strojeniowym, którego pojemność można było płynnie zmieniać.

Guglielmo Marconi na tle tonącego Titanica na okolicznościowym znaczku( fot. archiwum autora
)
Upłynęło wiele dziesięcioleci, gdy wynalazkiem kamieńskiego Dziekana zainteresował się Włoch Guglielmo Marconi. Prace Marconiego doprowadziły do praktycznego wykorzystania urządzenia do przesyłania impulsów na znaczne odległości, którego jednym z elementów był kondensator Kleista. Zarówno Adolf Slaby profesor Wyższej Szkoły Technicznej w Berlinie – Charlottenburgu, pionier telegrafii bezprzewodowej współpracujący z Marconim jak i biograf von Kleista ksiądz Kypke nazwali von Kleista ojcem nowoczesnej (Marconiego) telegrafii.

Urządzenie wykonane przez von Kleista służące mu do doświadczeń nad elektrycznością z widocznym kondensatorem o zmiennej pojemności( fot. archiwum autora
)
RMS Titanic został wyposażony w najnowszy telegraf Marconiego, posiadający potężne anteny nadawczo-odbiorcze (widać to na zdjęciach przedstawiających Titanica). Kiedy w nocy 14 kwietnia 1912 roku około godz. 23:40 doszło do zderzenia statku z górą lodową, dopiero po pół godzinie od tego zdarzenia zdecydowano się użyć telegrafu Marconiego, i przy pomocy nowego wówczas kodu, kodu SOS wzywać pomocy. Na wezwania radiooperatorów odpowiedziało kilka statków, m.in. Mount Temple, Frankfurt i Olympic siostrzany statek Titanica. Wszystkie jednak były zbyt daleko, np. Olympic oddalony był o 500 mil morskich.