ikamien.pl • Piątek [15.03.2013, 18:58:49] • Dziwnów
68. rocznica przełamania na dziwnowskim froncie

fot. Marian Klasik
15 marca 2013 roku, przy niespodziewanej śnieżycy w Dziwnówku oraz w Dziwnowie odbyły się uroczystości związane przypadającą 68. rocznicą przełamania na Froncie dziwnowskim pod Dziwnówkiem przez żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Przełamanie, a następnie zdobycie Dziwnówka i części Dziwnowa nastąpiło w godzinach rannych 13 marca 1945 roku.
O godz. 12.30 w Dziwnówku pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z marca 1945 roku złożone zostały kwiaty przez przedstawicieli władz i społeczeństwa. Następnie na plaży Dziwnówku zainscenizowane zostały Zaślubiny z Morzem na pamiątkę wydarzenia, które miało tu miejsce 15 marca 1945 roku, wówczas to żołnierze z 2 Dywizji Piechoty I Armii WP dokonali symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem.

fot. Marian Klasik
Po uroczystości w Dziwnówku dalszy ciąg obchodów 68 rocznicy przełamania na Dziwnowskim froncie przeniesiono do Dziwnowa. Tutaj w parku przy ulicy Sienkiewicza, już przy słonecznej pogodzie odtworzono fragmenty bitwy o Dziwnów w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Wału Pomorskiego, Grupy Rekonstrukcyjnej Luftwaffe ze Szczecina oraz Grupy Pojazdów Militarnych Leszka Budyłowskiego ze Szczecina. W pokazie wzięli także udział przebrani za żołnierzy uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. prof. Piotra Zaremby.

fot. Marian Klasik
W godzinach popołudniowych w Taras Cafe w budynku Stowarzyszenia Na Rzecz Kultury i Edukacji w Dziwnowie przy ulicy Reymonta 8 odbyło się spotkanie z udziałem: Franciszka Koźmiana uczestnika walk na Dziwnowskim froncie oraz Natalią Tkaczyk sybiraczką; Bronisławem Kempą więźniem KZ i Bronisławem Szatanikiem jednym z pierwszych osadników w Dziwnowie.
Organizatorami uroczystości rocznicowych byli: Urząd Miejski oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Kultury i Edukacji w Dziwnowie. Wartę przed pomnikiem wystawił 8. Kołobrzeski Batalion Saperów, a poczet sztandarowy Związek Polskich Spadochroniarzy III oddział Dziwnów.