5 stycznia 1274 roku książę pomorski Barnim I Dobry nadał Kamieniowi, staremu Wendejskiemu (Słowiańskiemu) grodowi prawa miejskie w oparciu o Lubeckie prawo lokacyjne. Prawo lubeckie przyjmowały głównie miasta związane ze Związkiem Hanzeatyckim, prawo to cechował głównie brak rynku przed ratuszem, spełniała je szeroka ulica.
Należy przypomnieć, że Barnim I Dobry książę szczeciński, a potem pomorski w latach 1222-1278 z dynastii Gryfitów nazywany był „Księciem założycielem miast i klasztorów”. Bowiem to z jego ręki dyplomy miejskie obok Kamienia wcześniej otrzymały: Szczecin (1243), Stargard (1243), Police (1260) i Goleniów (1268). Barnim I był księciem, który zrzucił zwierzchnictwo duńskie nad Pomorzem Odrzańskim. Ścigany przez Brandenburczyków i Joanitów otrzymał schronienie w Kamieniu, został zmuszony różnymi okolicznościami do przyjęcia zwierzchnictwa lennego Brandenburgii. Barnim I sprzyjał templariuszom, szczególnie komandorii Bańskiej, swoją przynależność do zakonu jako brat uwidocznił na swojej pieczęci symbolem świątyni oraz starożytnym symbolem słońca.
Warto, by władze Kamienie z Burmistrzem na czele już dziś pomyślały o uczczeniu w przyszłym roku rocznicy nadania miastu praw miejskich.