ikamien.pl • Poniedziałek [04.03.2013, 07:41:31] • Kamień Pomorski

Wyniki sondy. Nie wszyscy potrafią udzielić pierwszej pomocy

Wyniki sondy. Nie wszyscy potrafią udzielić pierwszej pomocy

fot. Learn and Rescue

W naszej sondzie wzięło udział 774 Czytelników. 74% ankietowanych wie jak przeprowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie. Z sondy wynika, że 26% respondentów nie wie lub przeprowadziłoby niewłaściwie akcję ratującą ludzkie życie.

W ubiegłym tygodniu opisywaliśmy sytuację z Wolina. Starszy człowiek upadł na chodnik. Obok niego przechodzili ludzie, ale nikt mu nie pomógł. Leżącym mężczyzną zainteresował się dopiero młody chłopak.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy mieszkańcy powiatu kamieńskiego potrafią w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy. Wyniki sondy są dobre, ale dalekie od optymistycznych. Co 4 pytana osoba nie potrafi lub udzieliłaby nieprawidłowo pierwszej pomocy.

- Warto nauczyć się kilku prostych zasad ratujących ludzkie życie. Wiedzę trzeba powtarzać. Zasady pierwszej pomocy powinniśmy mieć w pamięci jak tabliczkę mnożenia. Przypadki chodzą po ludziach. Pamiętajmy, że kiedyś to my możemy potrzebować pomocy drugiego człowieka. Pewnie nie chcielibyśmy, aby koło nas przechodzono bezradnie – mówi Jacek Pater, ratownik medyczny z firmy Learn and Rescue.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/7130/