ikamien.pl • Środa [14.11.2012, 11:23:02] • Golczewo

Patriotycznie w Golczewie

Patriotycznie w Golczewie

fot. UTW Golczewo

Tak, jak w całym kraju, w wielu miastach i miasteczkach obchodziliśmy Święto Niepodległości, tak i w Golczewie zorganizowano lokalne obchody rocznicowe. Organizatorem był działający na terenie gminy Uniwersytet Trzeciego Wieku. W godzinach popołudniowych, w restauracji „Herbowa” z prelekcją pt.” Ojcowie niepodległości - Wiesław Chrzanowski (1923-2012).” O czasach, w których nie można ani żyć z uśmiechem ani umrzeć z honorem, wystąpił dr hab. prof. US Tomasz Sikorski (pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego).

Wykład składał się z dwóch odrębnych części. W pierwszej prelegent przedstawił w przystępny sposób tradycje obchodów święta niepodległości, spory polityczne, jakie towarzyszyły Polakom w latach międzywojennych oraz, co szczególnie ważne usilne starania władz komunistycznych zmierzające, zresztą skutecznie do wykreślenia tego święta z kalendarza państwowego. Część druga dotyczyła już bezpośrednio Wiesława Chrzanowskiego. Prof. Sikorski, co podkreślał kilkakrotnie znał osobiście Profesora Chrzanowskiego, co spowodowało, że prelekcja przeplatana była licznymi wspomnieniami, ciekawostkami niemalże nieznanymi. I choć Wiesław Chrzanowski nie był w dosłownym tego słowa znaczeniu „Ojcem Niepodległości”, to należał do pokolenia, któremu przyszło o tą niepodległość zabiegać prawie przez całe życie. Był Chrzanowski – jak podkreślił prof. Sikorski człowiekiem niebanalnym, niezłomnym, wiernym swoim poglądom, a jednocześnie otwartym na innych. Zaangażowany w czasie wojny w działalności niepodległościową i narodową, uczestnik powstania warszawskiego, wreszcie po wojnie aresztowany i skazany w procesie stalinowskim na wieloletnie więzienie. Ale to go nie złamało. Po wyjściu na wolność nadal uczestniczył w działalności publicznej. Doradzał Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, NSZZ „Solidarność”. Wspierał młodzieżowe ruchy opozycyjne (zwłaszcza Ruch Młodej Polskie), współpracował z Episkopatem. Zaś w III Rzeczypospolitej założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe – pierwszą w wolnej Polsce partię polityczną. Był ministrem sprawiedliwości, Marszałkiem Sejmu, posłem i senatorem. Otrzymał też najważniejsze polskie odznaczenia państwowe, tytuły honorowego obywatela kilku polskich miast, w tym ukochanej przez niego Warszawy. Ale przede wszystkim - mówił prof. Sikorski był człowiekiem skromnym, uczciwym i prawym, bezinteresownie wspierającym ludzi potrzebujących, otwartym na głos młodego pokolenia. Jednym z ostatnich wielkich patriotów, prawdziwych mężów stanu. Był swoistą „Arką Przymierza” między II a III Rzeczypospolita.

Patriotycznie w Golczewie

fot. UTW Golczewo

Wykład zgromadził ponad 70 słuchaczy, i to nie tylko seniorów – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale również młodzież i dzieci. Obfite brawa, jakie otrzymał prof. Sikorski świadczą, że nie było to popołudnie stracone. Po wykładzie mieszkańcy Golczewa udali się na „patriotyczną biesiadę”. Towarzyszyły jej śpiewy pieśni patriotycznej, spotkania rodzinne i wspomnienia. Należy podkreślić, iż spotkanie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz miejscowych przedsiębiorców Pana Wiesława Żelka, Macieja Zielińskiego oraz Bank Spółdzielczy w Gryficach.

Patriotycznie w Golczewie

fot. UTW Golczewo

Niektóre wypowiedzi uczestników spotkania zostały zapisane w księdze pamiątkowej. Jedna ze słuchaczek UTW powiedziała tak: „Jestem najszczęśliwszym człowiekiem w Golczewie, usłyszałam głośno to co mówił mi mój ojciec po cichu”, a dzieci i młodzież: „Bądź Polakiem zawsze i wszędzie, a każdy Polak kochać Cię będzie, Czy ja tu, czy ja tam zawsze Polskę w sercu mam”, albo „Kwiaty kocham i Ciebie, słońce i ciepły wiatr, latem błękit na niebie. Kocham dziś cały świat”.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/6488/