ikamien.pl • Piątek [26.10.2012, 15:00:42] • Międzyzdroje
Zabytkowe cmentarze oczami podróżnika Michała Rembasa

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
Na kolejne spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 25 października (czwartek) zaproszenie przyjął Pan Michał Rembas, podróżnik, historyk, dziennikarz. Pan Michał po raz drugi przyjechał na spotkanie z międzyzdrojskimi czytelnikami, tym razem, by opowiedzieć o swojej największej pasji, jakimi są nekropolie często położone na uboczu, zapomniane i zniszczone.
O cmentarzach autor pisze w swoich publikacjach „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Szczecin i okolice przewodnik rowerowy”. Największym marzeniem Pana Rembasa jest, aby ludzie przychodzący na jego wykłady, poszli w te miejsca, które jego wprawiły w zachwyt. Według naszego gościa „na cmentarzu jest życie, przejawia się to w roślinności, historii sztuki, regionu, wrażliwości i emocjach”.
Cmentarze to nie tylko oryginalne pomniki, fachowo wykonane nagrobki, fascynujące grobowce, ale przede wszystkim to historie ludzi, niekiedy bardzo nostalgiczne i zadziwiające. Na cmentarzu, jak wyznał pisarz, jest przede wszystkim „życie” i dlatego warto czasem zatrzymać się w miejscu i pomyśleć o ludziach, obok których przechodzimy – o katolikach, ewangelikach, prawosławnych, Żydach, o ich życiu pełnym tragizmu, miłości, walki.
Spotkanie Pan Michał rozpoczął od przedstawienia kilku cmentarzy w całej Polsce. Szokujące wizerunki wyryte na grobowcach przedstawiające m. in. pochowane dzieci w powijakach, czaszka przez, którą przechodzą węże albo młodzieniec z rozprutymi wnętrznościami. Podczas prezentacji zdjęć fascynację budziły anioły przedstawiające młode, piękne kobiety, anioły milczenia, anioły zemsty, jak również aniołki puszczające bańki mydlane, w myśl sentencji „życie jest bańką mydlaną”. Autor przyznał, że na cmentarzach odgrywa się prawdziwy teatr, można zobaczyć przeróżne sceny z życia ludzi, niestety nie są one oznaczone tabliczkami, co uniemożliwia ludziom poznanie ich historii, odczytanie symboli.