ikamien.pl • Środa [24.10.2012, 07:03:07] • Wolin

Związek Gmin Wyspy Wolin - ekologicznie

Związek Gmin Wyspy Wolin - ekologicznie

fot. Związek Gmin Wyspy Wolin

Związek Gmin Wyspy Wolin korzystając z funduszy europejskich w ramach INTERREG IVa (Program Operacyjny Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna“ – Współpraca Transgraniczna“ Krajów Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007 – 2013) po raz kolejny stał się organizatorem polsko - niemieckiego konkursu fotograficznego dla dzieci oraz inicjatorem polsko – niemieckich działań służących podniesieniu stanu wiedzy o ochronie środowiska i jej roli.

W bieżącym roku Związek ogłosił konkurs fotograficzny pn. „Wolin, Uznam – moja przyroda“. Propozycję udziału w konkursie skierował do pięciu szkól niemieckich: Europäische Gesamtschule Insel Usedom (Ahlbeck), Ostseeschule Ückeritz, Heinrich-Heine-Schule Karlshagen, Freie Schule Zinnowitz, Evangelische Grundschule Benz i pięciu szkół polskich (gmina Międzyzdroje i Wolin).

Związek Gmin Wyspy Wolin - ekologicznie

fot. Związek Gmin Wyspy Wolin

Nagrodą dla zwycięzców były dwudniowe (18,19.10) warsztaty ekologiczne organizowane przez Woliński Park Narodowy oraz Park Natury Uznam. Warto zaznaczyć, że wniosek o dofinansowanie przedsiewzięcia został wygenerowany w Związku Gmin Wyspy Wolin. Związek przedstawił koncepcję,  odpowiadał za jej wdrożenie w życie, organizację i finansowanie, ale bez udziału tzw. „filarów wspierających przedsięwzięcie“, czyli Inselfreunde Usedom e.V., Wolińskiego Parku Narodowego oraz Parku Natury Uznam jego realizacja byłaby niemożliwa.

Związek Gmin Wyspy Wolin - ekologicznie

fot. Związek Gmin Wyspy Wolin

Celem przeprowadzenia konkursu było uświadomienie dzieciom, jak istotną rolę odgrywa człowiek, jego działalność, praca, styl życia w ochronie środowiska naturalnego; uświadomienie uczestnikom, iż środowisko naturalne nie zna granic terytorialnych i po obu stronach granicy polsko – niemieckiej jest wspólnym dobrem. Udział w konkursie miał też pokazać uczestnikom, jak ważna, mimo wieku, jest ich rola w oddziaływaniu na postawy proekologiczne dorosłych.

Dzieci wraz z opiekunami mogły w czasie warsztatów zwiedzić najpiękniejsze miejsca wyspy Wolin i Uznam, odwiedzić zagrodę żubrów, ogród kamieni w Nadleśnictwie Neue Pudagla, muzea przyrodnicze w parkach po obu stronach granicy itp.

Całość przedsięwzięcia uzyskała decyzję o dofinansowaniu z Funduszu Małych Projektów INTERREG IVa w wysokości 85%.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/6364/