ikamien.pl • Czwartek [20.09.2012, 14:47:51] • Kamień Pomorski

Uchwała ws. przystąpienia Kamienia Pomorskiego do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego przyjęta

Uchwała ws. przystąpienia Kamienia Pomorskiego do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego przyjęta

fot. Grzegorz Kurka

14 września podczas sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim jednogłośnie przyjęta została uchwała w sprawie przystąpienia naszej gminy do Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Kamień Pomorski słynie z wartościowych obiektów gotyku ceglanego. Najcenniejszym z nich jest Katedra pw. św. Jana Chrzciciela, z jedynym przykatedralnym wirydarzem w Polsce. Wchodzi ona w skład zespołu katedralnego, który jako pierwszy obiekt w województwie zachodniopomorskim w 2005 roku wpisany został na listę pomników historii Prezydenta RP. Inne obiekty z cegły gotyckiej to Kościół św. Mikołaja, Brama z Basztą Wolińską, Furta Maślana oraz zachowane od strony Zalewu odcinki murów obronnych. Kamieński ratusz także pochodzi z tego okresu, a poza nim do ceglanych obiektów z epoki gotyku zaliczyć należy niektóre kościoły na terenach wiejskich z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Trzebieszewie na czele. Warto wspomnieć, iż w części z wymienionych obiektów odbywają się ważne wydarzenia, wystawy, koncerty; wymagają one również promocji.

Stowarzyszenie EUROPEJSKI SZLAK GOTYKU CEGLANEGO (EuRoB) z siedzibą w Berlinie zostało założone w 2007 roku. Jego członkami są 34 miasta i regiony z Danii, Niemiec i Polski. Polskę w chwili obecnej reprezentuje 8 miast: Szczecin, Stargard Szczeciński, Gdańsk, Olsztyn, Chełmno, Płock, Sławno, Toruń. Stowarzyszenie działa w oparciu o konkretny produkt turystyczno-kulturowy - „Europejski Szlaku Gotyku Ceglanego”, prezentujący historyczne dziedzictwo i obiekty z gotyku ceglanego w Europie. Celem stowarzyszenia jest m. in. utrzymanie i rozwój szlaku jako międzynarodowej organizacji mającej uzasadnienie kulturowo-historyczne, wskazywanie i dokumentację zabytków gotyku ceglanego wzdłuż szlaku, prezentację w formie tekstu i obrazu lokalnych, regionalnych i ponadnarodowych śladów gotyku ceglanego w kontekście całości historii, utworzenie sieci współpracujących ze sobą członków, wymiana doświadczeń pomiędzy nimi w zakresie ochrony zabytków oraz wspólny marketing skierowany do potencjalnych turystów z Europy, interesariuszy i mediów. Oprócz tego stowarzyszenie stawia sobie za cel wykorzystanie synergii pomiędzy wspaniałymi historycznymi budowlami gotycko-ceglanymi o niepowtarzalnej wartości kulturowej i odpowiadającymi im produktami turystycznymi o wysokiej atrakcyjności i jakości. W ramach projektu podejmowane są konkretne działania m. in.: projektowanie, druk i dystrybucja różnego rodzaju wydawnictw, w tym przewodnika „Wzdłuż Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego”, a także ulotek, plakatów, kartek pocztowych; promocja za pomocą strony internetowej - http:// www.eurob.info) w trzech językach, na której przedstawieni są wszyscy członkowie szlaku; ponadto istnieje także dokumentacja internetowa ze szczegółowymi informacjami o budowlach na szlaku http://brics.eurob.org. EuRoB promuje szlak poprzez uczestnictwo w ważnych targach turystycznych m. in: ITB w Berlinie, GTT w Gdańsku, w Wiedniu, w Hamburgu, w Kolonii oraz bierze udział w konferencjach poświęconych ochronie zabytków i turystyce kulturowej.
Stowarzyszenie publikuje także doniesienia prasowe o ważnych wydarzeniach i na tematy dotyczące szlaku, przygotowuje teksty o charakterze turystycznym do wydawnictw oraz dla członków szlaku.

Podsumowując, zadaniem Stowarzyszenia EuRoB jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz powstałego szlaku w zakresie turystyki, kultury, edukacji oraz ochrony i rewitalizacji zabytków. Członkowie stowarzyszenia zyskują niepotarzaną szansę na promocję swoich obiektów w skali ogólnoeuropejskiej. Przynależność do tego stowarzyszenia stawia nasze miasto na równi z najpiękniejszymi miastami Europy, bogatymi w zabytki architektury gotyckiej. Stworzy także możliwość realizacji różnego rodzaju projektów przy wsparciu funduszy europejskich. Wzrośnie przy tym rola Kamienia Pomorskiego na arenie międzynarodowej.
Uchwała wejdzie w życie po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Źródło: Elżbieta Kucharska, UM w Kamieniu Pomorskim

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/6132/