Kamień Pomorski słynie z wartościowych obiektów gotyku ceglanego. Najcenniejszym z nich jest Katedra pw. św. Jana Chrzciciela, z jedynym przykatedralnym wirydarzem w Polsce. Wchodzi ona w skład zespołu katedralnego, który jako pierwszy obiekt w województwie zachodniopomorskim w 2005 roku wpisany został na listę pomników historii Prezydenta RP. Inne obiekty z cegły gotyckiej to Kościół św. Mikołaja, Brama z Basztą Wolińską, Furta Maślana oraz zachowane od strony Zalewu odcinki murów obronnych. Kamieński ratusz także pochodzi z tego okresu, a poza nim do ceglanych obiektów z epoki gotyku zaliczyć należy niektóre kościoły na terenach wiejskich z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Trzebieszewie na czele. Warto wspomnieć, iż w części z wymienionych obiektów odbywają się ważne wydarzenia, wystawy, koncerty; wymagają one również promocji.
Stowarzyszenie EUROPEJSKI SZLAK GOTYKU CEGLANEGO (EuRoB) z siedzibą w Berlinie zostało założone w 2007 roku. Jego członkami są 34 miasta i regiony z Danii, Niemiec i Polski. Polskę w chwili obecnej reprezentuje 8 miast: Szczecin, Stargard Szczeciński, Gdańsk, Olsztyn, Chełmno, Płock, Sławno, Toruń. Stowarzyszenie działa w oparciu o konkretny produkt turystyczno-kulturowy - „Europejski Szlaku Gotyku Ceglanego”, prezentujący historyczne dziedzictwo i obiekty z gotyku ceglanego w Europie. Celem stowarzyszenia jest m. in. utrzymanie i rozwój szlaku jako międzynarodowej organizacji mającej uzasadnienie kulturowo-historyczne, wskazywanie i dokumentację zabytków gotyku ceglanego wzdłuż szlaku, prezentację w formie tekstu i obrazu lokalnych, regionalnych i ponadnarodowych śladów gotyku ceglanego w kontekście całości historii, utworzenie sieci współpracujących ze sobą członków, wymiana doświadczeń pomiędzy nimi w zakresie ochrony zabytków oraz wspólny marketing skierowany do potencjalnych turystów z Europy, interesariuszy i mediów. Oprócz tego stowarzyszenie stawia sobie za cel wykorzystanie synergii pomiędzy wspaniałymi historycznymi budowlami gotycko-ceglanymi o niepowtarzalnej wartości kulturowej i odpowiadającymi im produktami turystycznymi o wysokiej atrakcyjności i jakości. W ramach projektu podejmowane są konkretne działania m. in.: projektowanie, druk i dystrybucja różnego rodzaju wydawnictw, w tym przewodnika „Wzdłuż Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego”, a także ulotek, plakatów, kartek pocztowych; promocja za pomocą strony internetowej - http:// www.eurob.info) w trzech językach, na której przedstawieni są wszyscy członkowie szlaku; ponadto istnieje także dokumentacja internetowa ze szczegółowymi informacjami o budowlach na szlaku http://brics.eurob.org. EuRoB promuje szlak poprzez uczestnictwo w ważnych targach turystycznych m. in: ITB w Berlinie, GTT w Gdańsku, w Wiedniu, w Hamburgu, w Kolonii oraz bierze udział w konferencjach poświęconych ochronie zabytków i turystyce kulturowej.
Stowarzyszenie publikuje także doniesienia prasowe o ważnych wydarzeniach i na tematy dotyczące szlaku, przygotowuje teksty o charakterze turystycznym do wydawnictw oraz dla członków szlaku.
Podsumowując, zadaniem Stowarzyszenia EuRoB jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz powstałego szlaku w zakresie turystyki, kultury, edukacji oraz ochrony i rewitalizacji zabytków. Członkowie stowarzyszenia zyskują niepotarzaną szansę na promocję swoich obiektów w skali ogólnoeuropejskiej. Przynależność do tego stowarzyszenia stawia nasze miasto na równi z najpiękniejszymi miastami Europy, bogatymi w zabytki architektury gotyckiej. Stworzy także możliwość realizacji różnego rodzaju projektów przy wsparciu funduszy europejskich. Wzrośnie przy tym rola Kamienia Pomorskiego na arenie międzynarodowej.
Uchwała wejdzie w życie po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych.