ikamien.pl • Środa [08.08.2012, 12:03:18] • Międzyzdroje
O spotkaniu z Tomaszem Raczkiem w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
We wtorek 7 sierpnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie ze znanym publicystą i krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem. Pół godziny przed spotkaniem zaczęli schodzić się pierwsi goście, a o godzinie 18.00 była już pełna sala ludzi.
Bibliotekarze pożyczyli nawet dodatkowe krzesła z Hotelu Slavia, gdyż rok temu na spotkaniu z Raczkiem były tłumy. W tym roku było tłoczniej, pomimo tego, że wiało i lało, a hol Biblioteki płynął strugami deszczu i tonął w parasolach. Pan Tomasz Raczek rozpoczął spotkanie od odsłonięcia kulis awantury wokół filmu „Kac Wawa” i od przybliżenia roli krytyka filmowego. Próbował przekonać międzyzdrojską publiczność, jak ważny jest i krytyk, i widz, że trzeba głośno dawać wyraz buntu, a swoje niezadowolenie dla bylejakości wręcz „wytupać, bo to jest niezbędne dla higieny”.
Wspominał też Zygmunta Kałużyńskiego opowiadając o początkach ich wspólnego programu „Perły z lamusa”. Wszystko zaczęło się od filmu „Okręt” z 1981 roku w reż. Wolfganga Petersena i od pierwszej sprzeczki o dystrybucję tego filmu w Polsce. W związku z filmem „Okręt” duet Kałużyński-Raczek ukonstytuował się. Potem były felietony w gazecie „Wprost” i czwartkowy program w TVP2. Tomasz Raczek z wielką dumą opowiadał o spuściźnie po Zygmuncie Kałużyńskim, m.in. o księgozbiorze i ogromnej płytotece zawierającej muzykę klasyczną i jazzową.

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
Podczas spotkania w Bibliotece opowiedział przybyłym o swoim najnowszym projekcie, nad którym właśnie pracuje, pod nazwą „Vodeon”. Projekt zakłada legalną dystrybucję wyrafinowanych filmów w internecie. Powstałe, w związku z tym projektem, społeczności kinomańskie, będą mogły wspólnie i legalnie poprzez aukcję wykupić dostęp do filmu. Tomasz Raczek jest entuzjastą nowoczesności w kinematografii, aczkolwiek z nostalgią wspominał, z jakim to poświęceniem, desperacją „walczył” o sprowadzenie i wyemitowanie filmu „Północ, północny zachód” Alfreda Hitchcocka.