Niestety dla połowy pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego nie udaje się znaleźć bliźniaka genetycznego. W Polsce ciągle zarejestrowanych jest zbyt mało osób, które są gotowe oddać komórki macierzyste, bądź szpik do przeszczepienia.
Białaczka nie ma urlopu, dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z wieloma Hotelami, Ośrodkami Wypoczynkowymi i Campingami postanowiła w okresie wakacyjnym rejestrować potencjalnych dawców, tam gdzie jest ich najwięcej - na wybrzeżu.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Rejestracja i co dalej?
Do rejestracji potrzebna jest znajomość nr PESEL.
Rejestracja polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza. Cała procedura zajmuje maksymalnie 10 minut. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego wówczas osoba, która zarejestrowała się podczas wakacji może zostać dawcą i uratować komuś życie.
Gdzie można zarejestrować się nad morzem?
Międzyzdroje
1.Hotel Aurora
ul . Bohaterów Warszawy 17
2.Ośrodek Wczasowy Stilo
ul. Gryfa Pomorskiego 78
Dziwnówek
1.Ośrodek Wczasowy Familijni
ul. Kamieńska 8
Informacja o Fundacji:
Fundacja DKMS Polska rozpoczęła swoja działalność na początku 2009 roku. Czerpiąc z ponad 21-letniego doświadczenia – DKMS Niemcy, w bazie Fundacji DKMS Polska zarejestrowano i przebadano ponad 235 000 osób. Stała się największą Baza Dawców w Polsce. Już 204 z nich, oddało swoje komórki lub szpik od przeszczepienia dla pacjentów, którzy potrzebowali pomocy. Dając im tym samym szansę na powrót do zdrowia.
Koszt zarejestrowania jednego potencjalnego dawcy wynosi 250zł. Osoba rejestrująca się nie ma obowiązku pokrycia kosztów rejestracji – Rejestracja jest bezpłatna. Wsparcie fundacji poprzez darowiznę pozwoli na rejestrację kolejnych dawców, których w naszym kraju jest cały czas zbyt mało. W Polsce rocznie diagnozę – białaczka – słyszy 10 000 osób. Ty także możesz pomóc nam ratować życie.
Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, e-mail: fundacja@dkms.pl,