Marsz oraz wydarzenia towarzyszące odbywają się pod szyldem Europejskich Tygodni Ryb ustanowionych przez Koalicję OCEAN2012.
W związku z rosnącą wagą problemów dręczących ekosystem Bałtyku hasło tegorocznej akcji „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku" - „Bałtyk też może...” ma otwartą formę, która pomaga poruszyć wiele tematów jednocześnie – zarówno zanieczyszczenie wody jak i potrzebę ochrony bioróżnorodności i odbudowy bałtyckich zasobów ryb.
Marsz oficjalnie wystartuje 16 lipca ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach a zakończy się w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Przez cały czas jego trwania prowadzony będzie monitoring stanu środowiska przyrodniczego i czystości nadbałtyckich plaż.
W ramach inauguracji i zakończenia „Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku" zorganizowane zostaną wystawy zdjęć, pokazy filmów oraz happeningi polegające na ułożeniu kształtu ryby na plaży. Wszystko to Fundacja Nasza Ziemia organizuje wspólnie z lokalnymi partnerami, między innymi Wolińskim I Słowińskim Parkiem Narodowy, Stacją Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach, Stacją Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach.
Cała dwutygodniowa wyprawa i wyniki przeprowadzonych badań zostaną podsumowane podczas konferencji prasowej i warsztatów plastycznych 29 lipca na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku. Podczas warsztatów, każdy odwiedzający stoisko Fundacji będzie mógł wziąć udział w tworzeniu obrazu Bałtyku Marzeń.
Pełny program wydarzeń planowanych w ramach kampanii na stronie www.naszaziemia.pl.