ikamien.pl • Niedziela [01.07.2012, 18:24:56] • Kamień Pomorski

Kamień Pomorski: Otwarcie wystawy Jana Bułhaka

Kamień Pomorski: Otwarcie wystawy Jana Bułhaka

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Wczoraj w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Wielki fotograf w małym mieście. Jan Bułhak w Kamieniu Pomorskim w 1946 r.”, zorganizowanej przez MHZK, wspólnie z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Uroczyste otwarcie wystawy zaszczyciły swoją obecnością władze miejskie, z Burmistrzem Kamienia Pomorskiego Panem Bronisławem Karpińskim oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Kazimierą Szymańską na czele, proboszcz naszej parafii Ksiądz Dziekan Dariusz Żarkowski, Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej oraz Rady Muzealnej Pan Henryk Masłowski, przyjaciel naszego miasta i MHZK prof. dr hab. Włodzimierz Stępiński z Uniwersytetu Szczecińskiego, Pani Kustosz Grażyna Dreścik, reprezentująca Muzeum Historii Fotografii, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego miasta i kuracjusze.

Kamień Pomorski: Otwarcie wystawy Jana Bułhaka

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Po oficjalnych przemówieniach Burmistrza Kamienia Pomorskiego i Księdza Dziekana głos zabrał również prof. Stępiński, przypominając znaczenie pionierskiej drugiej połowy lat czterdziestych dla naszych ziem. Pani Kustosz Grażyna Dreścik opowiedziała zaś o zbiorze zdjęć autorstwa Jana Bułhaka, znajdujących się w Muzeum Historii Fotografii.

W trakcie wernisażu miało miejsce ważne dla kamieńskiego Muzeum wydarzenie. Po raz pierwszy Dyrektor MHZK Grzegorz Kurka wręczył doroczną nagrodę naszego Muzeum, którą jest statuetka „Anioła Muzealnego”, przyznawana dla osób szczególnie zasłużonych dla naszej placówki. Pierwszy „Anioł Muzealny” trafił do rąk Księdza Dziekana Dariusza Żarkowskiego. Ksiądz Proboszcz jest postacią dla MHZK wyjątkową, wspierającą działalność naszej placówki od początku jej istnienia. Wyrażenie zgody, przez Księdza Dziekana, na przeprowadzenie inwentaryzacji zabytków, zgromadzonych na strychu wirydarza katedralnego, przez archeologa Grzegorza Kurkę w 2004 r. stanowiło początek drogi do powstania MHZK. Ogromnej życzliwości i zrozumieniu Księdza Proboszcza zawdzięczamy wiele. Powstanie pierwszej ekspozycji muzealnej w kapitularzu katedralnym w 2006 r. czy możliwość korzystania z pomieszczeń Pałacu Biskupiego to tylko niektóre przykłady.

Po wręczeniu „Anioła Muzealnego” głos zabrał Przewodniczący TMZK i Rady Muzealnej Pan Henryk Masłowski, który dokonał oficjalnego otwarcia wystawy.

Otwarta w sobotę ekspozycja stanowi ważne wydarzenie dla naszego Muzeum. Jest to pierwsza na Ziemi Kamieńskiej wystawa prac „ojca polskiej fotografii” Jana Bułhaka i jedna z niewielu jakich doczekał się na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze fotografie Bułhaka, przedstawiające Kamień, mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy w 2008 r. w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, gdzie stanowią fragment znajdującego się tam archiwum fotograficznego Ziem Zachodnich i Północnych. W zbiorze 29 fotografii dotyczących Kamienia Pomorskiego z lat 1946-1958 znalazły się trzy wykonane przez Bułhaka podczas jego objazdu po tzw. Ziemiach Odzyskanych w 1946 r. Przypuszczając, że zdjeć tych jest więcej udało nam się dotrzeć do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, gdzie znajduje się znaczna część powojennej spuścizny artysty. W zbiorach tego muzeum odnaleźliśmy fotografie z Kamienia. Życzliwości Dyrektora MHF, Pana Marcina Beiersdorfa i Pani Kustosz Grażyny Dreścik zawdzięczamy, że reprodukcje tych fotografii znalazły się w Kamieniu i są od wczoraj prezentowane na naszej wystawie.

W krakowskim muzeum znajduje się 77 zdjęć Bułhaka pokazujących tużpowojenny Kamień Pomorski. Często są to tzw. stykówki, z których znaczna część ma swoje odpowiedniki w odbitkach fotograficznych formatu 13 x 18 cm. Na wystawie jest prezentowanych 31 reprodukcji tych fotografii.

Celem wystawy, jaki sobie postawiliśmy, jest też przybliżenie postaci Jana Bułhaka, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, który dokumentował przed wojną ziemie Drugiej Rzeczypospolitej, w tym swą ukochaną Wileńszczyznę, a po 1945 r. zniszczoną Warszawę i tzw. Ziemie Odzyskane. Integralną część ekspozycji stanowi również zrealizowana przez Pawła Kulę, ze szczecińskiego stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”, diaporama, w której Autor zestawił Bułhakowy Kamień 1946 roku z współczesnym Kamieniem Pomorskim.

Oddzielnym wydarzeniem, ściśle związanym z wystawą, będzie promocja jej katalogu, o której poinformujemy w stosownym czasie.

Wystawa „Wielki fotograf w małym mieście. Jan Bułhak w Kamieniu Pomorskim w 1946 r.” jest prezentowana w siedzibie MHZK, w Pałacu Biskupim, od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00. Bilety w cenie dwóch (bilet ulgowy) i czterech (bilet zwykły) złotych. Serdecznie zapraszamy!

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/5620/