Urząd Miejski w Wolinie • Niedziela [17.06.2012, 09:00:33] • Wolin

Na błoniach Wolina Polsko - Niemiecki jarmark się zaczyna

Na błoniach Wolina Polsko - Niemiecki jarmark się zaczyna

fot. Urząd Miejski w Wolinie

Różnorodne przedsięwzięcia mające na celu pokazanie szerszej grupie widzów różne płaszczyzny współpracy miast partnerskich w sposób interaktywny, są dzisiaj szczególnie popularne. Wartość edukacyjna tego typu działań powoduje, że warto przy okazji odpoczynku nad Bałtykiem udać się w przedostatni weekend czerwca do Wolina aby z bliska przyjrzeć się współpracy partnerów z Polski i Niemiec.

Terenem realizacji projektu będą błonie nad cieśniną Dziwna o pow. ok. 1 ha oraz akwen cieśniny Dziwna. Teren ten zostanie podzielony organizacyjnie na dwa sektory, z których w jednym odbywać się będą pokazy rzemiosł, rękodzieła, w drugim kulinaria regionalne, sport (zapasy), a wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka i taniec w wykonaniu zespołów, grup i artystów indywidualnych ze strony polskiej i ze strony partnera z Niemiec. Na akwenie cieśniny Dziwna zostaną zorganizowane regaty. Przedsięwzięcie będzie realizowane w dniach od 18 czerwca do 24 czerwca. Właśnie od 18 czerwca rozpoczyna się polsko –niemiecki plener artystyczny z tematem przewodnim: „WOLIN WIDIZANY OKIEM PRZECHODNIA”. Sam polsko-niemiecki jarmark odbędzie się w dniach 22 do 24 czerwca.

Przewiduje się, że podczas wydarzenia pod nazwą „NA BŁONIACH WOLINA POLSKO – NIEMIECKI JARMARK SIĘ ZACZYNA” w każdym dniu tj. od 22 do 24.06.2012r., Wolin odwiedzi ok. 700 widzów, turystów, a 10% spośród nich w każdy dzień, stanowić będą goście z Niemiec, którzy o wydarzeniu poinformowani są poprzez plakaty wydane w j. niemieckim.

1To polsko- niemieckie przedsięwzięcie ma charakter działań na rzecz partnerstwa. Jego realizacja pozwoli osiągnąć następujące cele: zwiększenie kompetencji społeczności lokalnej partnerów polsko- niemieckich w zakresie odbioru i tworzenia wartości artystycznych i kulturalnych poprzez ich aktywny udział w pokazach, warsztatach, a tym samym wymiana doświadczeń, promocja wartości kulturowych, jako potencjał rozwoju trwałego ruchu turystycznego, intensyfikacja współpracy transgranicznej i wymiany kulturalnej, promocja dziedzictwa kulturowego Niemiec i Polski w sposób interaktywny, edukacja, możliwość zaprezentowania różnych płaszczyzn współpracy polsko – niemieckiej, a tym samym realizacja szlachetnej idei poznania tego co nas łączy, a nie dzieli, poprawa życia mieszkańców Wolina i okolic poprzez wzrost popytu na usługi około-turystyczne, promocję i sprzedaż rękodzieł, co w obliczu wysokiej stopy bezrobocia ma niebagatelne znaczenie,

Grupą bezpośrednią odbiorców projektu są sami uczestnicy w opisanej wyżej obsadzie, dla których udział jest okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy na temat kultury i dziedzictwa kulturowego sąsiadujących regionów. Grupą odbiorców pośrednich są turyści krajowi i zagraniczni indywidualni oraz grupy zorganizowane, a także dzieci i młodzież. Wszyscy oni w sposób interaktywny poznają kulturę i płaszczyzny współpracy polsko-niemieckich partnerów.

Zaplanowane działania będą miały wpływ na rozwój współpracy transgranicznej. Planuje się, iż przedsięwzięcie ponieważ organizowane jest już po raz drugi, będzie miało charakter cykliczny i co roku będzie wzbogacone o nowe elementy współpracy partnerów.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/5515/