Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Poniedziałek [21.05.2012, 07:49:25] • Kamień Pomorski
Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Ostatnio pisaliśmy o przekazanym przez państwa Ewę i Stanisława Kuziemko dokumencie erekcyjnym z budowy rzeźni w Kamieniu Pomorskim, znalezionym podczas jej wyburzania w 2008 roku. Nie minęło wiele czasu, a udało nam się pozyskać kolejne niezwykle cenne dokumenty.
Tym razem skontaktował się z nami pan Jan Słotwiński z Kozielic(Gmina Golczewo), informując o znalezieniu na strychu domu w którym mieszka, koperty wewnątrz której umieszczone zostały „pisane w języku niemieckim papiery”. Wraz z wieloletnim Społecznym Opiekunem Zabytków i Przewodniczącym Rady Muzealnej - panem Henrykiem Masłowskim udaliśmy się nazajutrz do Kozielic. Po przybyciu na miejsce, w mieszkaniu pana Jana i Zofii Słotwińskich ujrzeliśmy szarą kopertę podpisaną „dokumenty wyciągnięte z kuli umieszczonej na wieży kościoła św. Mari”.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Po wyjęciu ich ze środka okazało się, że są to broszurki datowane na lata 1845 - 1850, wśród nich rachunki z datków wiernych na ubogie dzieci, książeczka opisująca przejście Grafa Wartenslebena – właściciela barokowego dworu w Świerznie, z kościoła krajowego na staroluterański. Natrafiliśmy również na niezwykle interesujący przewodnik po Dziwnowie z 1846 roku, jak również gazetę powiatu kamieńskiego z 1845 roku . W kopercie była również litografia z panoramą miasta i ważniejszymi zabytkami Kamienia, m.in. kościołem św. Mikołaja i katedry.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Najcenniejszym odkryciem okazał się jednak rękopis, który udało się częściowo odczytać dzięki profesorowi Hansowi Diterowi Wallschlägerowi z Berlina – przyjacielowi naszego muzeum. Tekst na rękopisie brzmiał następująco: ".... Klempnermeister, ... Kirche., ... Erlauben, ... die Schrift einzulegen, als ein Glied der verfolgten, lutherischen Kirche.Meister Leberecht Götteritz
J. C. Lympius, Kürschner, Cammin d. 14. August 1850”.
Z fragmentów tekstu można wywnioskować, że mistrz blacharski Leberecht Götteritz, jako członek prześladowanego kościoła staroluterańskiego, otrzymał pozwolenie na zdeponowanie dokumentów w kuli kościoła krajowego. Na dole rękopisu umieszczono również nazwisko Johanna Christiana Lympius - kuśnierza, który także był członkiem kościoła staroluterańskiego i datę 14 sierpnia 1850 rok.