PSOUU w Wolinie • Wtorek [15.05.2012, 09:47:42] • Wolin
Wolin: Niepełnosprawni obchodzili Dzień Godności

fot. PSOUU w Wolinie
W dniach 7-10.05.2012r. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolinie obchodziło Dni Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Myślą przewodnią, która towarzyszyła tym dniom była: „ Traktuj innego jak siebie samego”. Każdy człowiek na ziemi ma prawo do godnego życia, w godnych warunkach, w każdym miejscu.
W pierwszym dniu obchodów uczestnicy wraz z rodzicami mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach poświęconym problematyce niepełnosprawności pt:„ Samodzielność osób niepełnosprawnych- wspieram nie wyręczam” oraz „Priorytety w codziennej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych”.

fot. PSOUU w Wolinie
W drugi dzień obchodów Dni Godności w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbyła się konferencja o tematyce niepełnosprawności: „Traktuj innego jak siebie samego”. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych gości przez Przewodniczącego PSOUU Koło w Wolinie p. Adama Jasiewicza kolejnym punktem konferencji było wystąpienie dwóch kobiet-matek, które wychowują niepełnosprawne dzieci – p. Bożeny Daniluk-wychowująca syna z Zespołem Downa oraz p. Magdaleny Gniadek-wychowująca syna z dziecięcym porażeniem mózgowym. Kobiety opowiadały o swoich słabościach, jakie im towarzyszą od narodzin ich dzieci, o walce i barierach, jakie muszą pokonywać każdego dnia– najtrudniejsze chwile paraliżujące od wewnątrz, bezsilność i bezradność- przede wszystkim tkwiące w nich samych, w rodzinie, w środowisku lokalnym oraz w szerszym społeczeństwie. Bezcenną nagrodą dla obu pań jest niewątpliwie miłość ich synów. Można to odczuć w każdym słowie i geście tych wyjątkowych ludzi. Uśmiech wdzięczności i akceptacji, takimi jakimi są, w różny sposób, w ich własny sposób. Którego nie odbierze im nikt. Wypowiedzi obu pań można określić jako spowiedź, która przybliżyła wszystkim obecnym problematykę zmagania się z niepełnosprawnością w zwykłej codzienności.
Następnie Pani Dyrektor OREW w Ostromicach p. Agnieszka Grudzińska oraz Kierownik WTZ w Wolinie p. Małgorzata Warczygłowa przedstawiły zadania jakie poszczególne placówki realizują w pracy z osobami niepełnosprawnymi (dziećmi i dorosłymi)
oraz o planach na przyszłość związanymi z dalszą aktywizacją osób niepełnosprawnych
w społeczeństwie.

fot. PSOUU w Wolinie
Jednocześnie w tym samym czasie odbywały się zajęcia otwarte, w obu palcówkach- w OREW w Ostromicach oraz w WTZ w Wolinie, na które przybyła młodzież z Gimnazjum Publicznego z Wolina. Spotkanie miało na celu integrację osób niepełnosprawnych z młodzieżą. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda zwykły dzień pracy uczestników placówek oraz wspólnie uczestniczyć w przygotowanych zadaniach: w Warsztacie Terapii Zajęciowej w pracowni gospodarstwa domowego młodzież wraz z uczestnikami przygotowywali obiad dla wszystkich uczestników oraz upiekli ciasto z galaretką; w pracowni plastyczno-zdobniczej wykonywali ikony i obrazki techniką decopag’e, a także ozdabiali przedmioty drewniane- użytkowe tą samą techniką; w pracowni ochrony środowiska uczestnicy zajęli się pielęgnacją roślinności w ogrodzie oraz pielęgnacją rybek akwariowych. Na koniec odbyły się wspólne gry i zabawy integracyjne.
Dnia 9 maja w ramach obchodów Dni Godności dzieci z OREW-u z Ostromic pojechały na wycieczkę do Szczecina. W zależności od możliwości psychoruchowych- dzieci podzielone zostały na trzy grupy; każda z grup ten dzień spędziła w inny sposób: odbyły się zabawy w basenie z kulkami, w kręgielni oraz obejrzeli bajkę w Multikinie. Nie obyło się też bez obiadu w McDonaldzie. Natomiast uczestnicy WTZ tego dnia zmagali się i współzawodniczyli ze sobą w kręgielni w AmberBaltic w Międzyzdrojach. Wszystkie atrakcje towarzyszące tego dnia sprawiły wiele radości i uśmiechów na twarzach uczestników.
W ostatnim dniu dzieci, młodzież i osoby dorosłe niepełnosprawne ze wszystkich placówek Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolinie wspólnie bawili się na pikniku w plenerze w Ostromicach. Całą zabawę poprowadzili: klaun Tomi oraz diabeł na szczudłach, którzy zachwycali niespodziankami i pogodą ducha, którą zarażali wszystkich.
Dni Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie pozwalają na ukazanie osób niepełnosprawnych jako wartościowych członków naszego społeczeństwa. Nie bądźmy obojętni- ONI TEŻ CHCĄ PRACOWAĆ, KOCHAĆ, PODRÓŻOWAĆ.. Dajmy im szansę żyć wśród nas..