Biblioteka w Międzyzdrojach • Środa [09.05.2012, 10:12:21] • Międzyzdroje

Półmetek majowego maratonu spotkań autorskich – spotkania z Tanyą Valko i Joanną Olech

Półmetek majowego maratonu spotkań autorskich – spotkania z Tanyą Valko i Joanną Olech

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

7 maja gościem wieczornego spotkania autorskiego, w ramach Tygodnia Bibliotek, była arabistka i pisarka Pani Tanya Valko. Autorka takich książek jak: „Libia od kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” czy „Sahara – Ocean ciszy”, ukrywa prawdziwe imię i nazwisko pod literackim pseudonimem, żeby nikogo ze swoich bliskich nie narażać na jakiekolwiek przejawy rasizmu czy nietolerancji.

Od dwudziestu paru lat wspólnie z mężem mieszka w krajach arabskich, ostatnio - w Arabii Saudyjskiej, gdzie panuje wahhabizm, najbardziej radykalna odmiana islamu. Tanya Valko sprzeciwia się fundamentalizmowi islamskiemu, który piękną religię, jaką jest islam, wykorzystuje do swojej polityki pełnej nienawiści i agresji. Swoją beletrystyką oraz reportażami chce zwrócić uwagę, jak bardzo łamane są prawa kobiet i dzieci w krajach arabskich. Tanya Valko jest autorką m.in. trzech książek tj. „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, które poruszają tematykę życia kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. W swoich książkach ukazuje kontrowersyjne sprawy dotyczące życia, obyczajów, kultury i mentalności w krajach arabskich.

Półmetek majowego maratonu spotkań autorskich – spotkania z Tanyą Valko i Joanną Olech

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Autorka opowiadała min. o Libii, do której wyjechała po pierwszym roku studiów i wtedy właśnie zrodziła się jej miłość do tego magicznego miejsca, gdzie spędziła kilkanaście lat swojego życia. Mieszkała w różnych miejscach min. w Trypolisie, Misracie gdzie była asystentką w polskiej ambasadzie. Pani Tanya poznała na Bliskim Wschodzie wiele Polek tam mieszkających, a także miejscowych arabskich kobiet. Zapoznając się z ich losami postanowiła wpleść ich przeżycia w fikcyjne historie opisane w swoich książkach, tym samym odsłoniła europejskiemu czytelnikowi wiele tajemnic: poznajemy jak wygląda hierarchia rodziny, jakie są losy kobiety, która pada ofiarą gwałtu, dlaczego arabska kobieta uchodzi za nieczystą i musi nosić abaję… Jest bardzo dobrą obserwatorką zarówno życia codziennego, jak i wydarzeń politycznych w tamtym regionie. Codziennie czyta arabską prasę, w której nie istnieje cenzura i nawet najokrutniejsze wydarzenia i krwawe zdjęcia są ukazane bardzo realistycznie. Swoje spostrzeżenia kieruje szczególnie w odniesieniu do młodych kobiet, ich sytuacji rodzinnej, możliwości zawodowych, społecznych. W swojej najnowszej powieści pt. „Arabska krew” autorka opowiada o losach matki i córki ukazanych w realiach współczesnej Libii i toczącej się tam wojny. Czytelniczki podczas spotkania domagały się również kilku słów o arabskiej kuchni, która jest bardzo różnorodna, od pikantnej po słodką. Jak się okazało najlepszą kuchnią jest libańska nazywana „kuchnią francuską Bliskiego Wschodu”. Na zakończenie spotkania Pani Tanya Valko podpisywała swoje książki, obiecując czytelnikom, iż już w przyszłym roku wyjdzie na rynek księgarski kolejna trzymająca w napięciu historia, będąca czwartą częścią jej arabskiej sagi.

Półmetek majowego maratonu spotkań autorskich – spotkania z Tanyą Valko i Joanną Olech

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

8 maja od rana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach wrzało, huczało, oj działo się działo, co chwilę salwy śmiechu, oklaski i wesołe krzyki. To wszystko za sprawą naszego kolejnego gościa, Pani Joanny Olech, która zaszczyciła swoją obecnością międzyzdrojską bibliotekę podczas Tygodnia Bibliotek. Pani Olech spotkała się z klasami III i IV ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach. Autorka bestsellerowej „Dynastii Miziołków”, która została przetłumaczona nawet na język koreański oraz weszła do kanonu lektur szkolnych, zaczęła spotkanie od krótkiego quizu na temat powstawania książek zadając pytania: kto to jest korektor, redaktor w wydawnictwie, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać pisarzem? Następnie autorka przeprowadziła szereg zabaw, w których uczniowie chętnie brali udział. Wybieraliśmy Mister Miziołka, rozwiązywaliśmy „szubienicę” z językiem kolokwialnym, były zagadki związane z książką „Gdzie diabeł mówi do usług…” oraz konkurs na najlepszego „zmyślacza” dotyczący smoka Pompona.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/5250/