PSnROzUU • Wtorek [17.11.2009, 06:50:00] • Kamień Pomorski

Dni Kultury w PSnROzUU

Dni Kultury w PSnROzUU

fot. PSnROzUU

W Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Kamieniu Pomorskim Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kamieniu Pomorskim zorganizowało integracyjną imprezę pod hasłem „Dni Kultury”.

Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji oraz placówek kulturalno-oświatowych, lokalne władze, Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum „DZWONI” w Kamieniu Pomorskim oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie.
Jednym z poruszanych zagadnień podczas spotkania była Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta wraz z Protokołem fakultatywnym przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 r. (na mocy rezolucji nr 61/106) i została otwarta do podpisu w dniu 30 marca 2007 r. dla państw oraz dla organizacji integracji regionalnej.
Uzupełnia ona wcześniej przyjęte konwencje NZ dotyczące praw człowieka.
Dotyczy ok. 650 mln. osób niepełnosprawnych na całym świecie. Ma umożliwić osobom niepełnosprawnym skuteczne korzystanie z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami, a przez to przyczynić się do zwiększenia szans
i poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych.
Prowadzący imprezę zaapelowali do przybyłych gości o podpisanie listy, dzięki której ten ważny, jeśli nie najważniejszy dla osób niepełnosprawny dokument będzie wprowadzony w Polsce.
Kolejną kwestią, która została poruszona była aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz wdrażanie tej grupy osób do pełnienia ról zawodowych. Kierownik Centrum „DZWONI” w Kamieniu Pomorskim p. Monika Kryłowicz podczas projekcji filmu zaprezentowała w jaki sposób osoby
z niepełnosprawnością intelektualną realizują swoje plany oraz aspiracje pełniąc wiele ról zawodowych.
Zasygnalizowała też, iż osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą wykonywać wiele czynności na różnych stanowiskach pracy, jeśli jednak będą one dostosowane do funkcjonowania psycho -fizycznego danej osoby. Istotne jest więc w pracy z osobami niepełnosprawnymi- nie tylko- podczas wdrażania ich do pełnienia ról zawodowych, aby każda z tych osób była traktowana w sposób bardzo indywidualny.
Podczas Dni Kultury czytano także opowiadania pod hasłem „STOP Nałogom”, rozstrzygnięty został również konkurs literacki pod tą samą nazwą skierowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie z całego Województwa Zachodniopomorskiego. W jury
w w/w konkursie byli przedstawiciele zaproszonych placówek oraz Urzędu Miasta
i Gminy Kamień Pomorski.
Dwa pierwsze miejsca w konkursie zajęły uczestniczki PSOUU-WTZ w Kamieniu Pomorskim- P. Emilia Dąbrowska ( I miejsce) i P. Justyna B. ( II miejsce) oraz P. Janusz Socha – DPS- Śniatowo ( miejsce III), wyróżniona została natomiast P. Marzena Sowa Składamy serdeczne podziękowania dla Gminy w Kamieniu Pomorskim, która ufundowała nagrody.
Istotnym elementem tego spotkania była także wystawa fotograficzna osób niepełnosprawnych intelektualnie „Cztery Pory Roku” na której zaprezentowano prace członków Klubu „ TOP- FOTO”- warsztaty przyjaciół fotografii. Dzięki uczestnictwo
w Klubie jego członkowie wzmacniają w sobie poczucie godności i sprawstwa, zaszczepiają w społeczeństwie swój pozytywny wizerunek, jako pełnowartościowych obywateli
i mieszkańców miasta i regionu.

Finalnym punktem „Dnia Kultury” był wyjazd osób niepełnosprawnych na sztukę teatralną pod tytułem „ Nocleg w Apeninach” do Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Uczestnicy Klubu Redakcyjno-Fotograficznego w tym dniu sporządzali fotoreportaż.

Wydarzenia tego typu są bardzo ważne, bowiem poza znamionami społecznej integracji, ukazuj społeczeństwu pozytywny wizerunek osoby niepełnosprawnej, jako zdolnej do pełnienia wielu ról społeczno-zawodowych.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/498/