ikamien.pl • Środa [01.07.2026, 05:22:46] • Świnoujście

Dramatyczny pożar kamienicy przy Grunwaldzkiej w Świnoujściu. Ewakuowano rodziny z dziećmi, zawaliła się część dachu

Dramatyczny pożar kamienicy przy Grunwaldzkiej w Świnoujściu. Ewakuowano rodziny z dziećmi, zawaliła się część dachu

fot. Sławomir Ryfczyński

Noc z wtorku na środę była dramatyczna dla mieszkańców kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej w Świnoujściu. Około godziny 1.30 służby zostały wezwane do pożaru poddasza budynku znajdującego się w rejonie ulic Grunwaldzkiej i Rybaków, nad sklepem Netto. Ogień szybko rozprzestrzenił się pod dachem, a z kamienicy ewakuowano mieszkańców, w tym rodziny z małymi dziećmi.

Pożar wybuchł w nocy z wtorku na środę w kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej, w pobliżu styku z ulicą Rybaków. To budynek, który wielu mieszkańców kojarzy z lokalizacją nad sklepem Netto.



Po godzinie 1:00 na miejsce zaczęły przyjeżdżać pierwsze zastępy straży pożarnej. Strażacy natychmiast rozpoczęli ewakuację mieszkańców. Dobijali się do kolejnych mieszkań, wyprowadzając ludzi z zagrożonego budynku oraz z pobliskich klatek. Z kamienicy wychodziły całe rodziny z dziećmi. Część mieszkańców opuszczała budynek z walizkami i najpotrzebniejszymi rzeczami. Dzieci trzymały w rękach swoje ulubione maskotki.

Dramatyczny pożar kamienicy przy Grunwaldzkiej w Świnoujściu. Ewakuowano rodziny z dziećmi, zawaliła się część dachu

fot. Sławomir Ryfczyński

Ogień pojawił się na poddaszu i szybko zaczął rozprzestrzeniać się pod konstrukcją dachu. Płomienie przesuwały się na kolejne części budynku, a sytuacja robiła się coraz bardziej niebezpieczna. W pewnym momencie ogień strawił elementy konstrukcyjne dachu. Od strony ulicy Rybaków część dachu runęła, a fragmenty poszycia i konstrukcji spadły na chodnik.

Akcja gaśnicza była bardzo trudna. Strażacy pracowali zarówno od strony ulicy, jak i od wewnętrznego dziedzińca. Do gaszenia wykorzystano drabiny mechaniczne i zwykłe. Na miejsce zadysponowano wiele zastępów, w tym strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej oraz jednostki z okolicznych miejscowości, między innymi z Międzyzdrojów i Kołczewa. Działania zabezpieczała również jednostka OSP Przytór.

Dramatyczny pożar kamienicy przy Grunwaldzkiej w Świnoujściu. Ewakuowano rodziny z dziećmi, zawaliła się część dachu

fot. Sławomir Ryfczyński

Sytuację dodatkowo utrudniała ciasna zabudowa oraz samochody zaparkowane na dziedzińcu. Wozy strażackie miały ograniczone możliwości manewrowania, a wokół budynku rozłożono wiele linii gaśniczych. Ze względu na ryzyko zawalenia kolejnych fragmentów dachu ratownicy prowadzili działania z dużą ostrożnością.

Na miejsce przyjechało również pogotowie ratunkowe do poszkodowanej osoby. Obecne było także pogotowie energetyczne, które odłączyło zasilanie, aby akcja mogła być prowadzona bezpiecznie.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/47086/