Biblioteka w Międzyzdrojach • Czwartek [09.02.2012, 15:40:14] • Międzyzdroje

Międzyzdroje: Gimnazjaliści poznawali uzależnienia

Międzyzdroje: Gimnazjaliści poznawali uzależnienia

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

W czwartek 9 lutego br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła młodzież z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach na warsztaty o uzależnieniach. Na spotkanie przyszły klasy trzecie wraz z opiekunami i panią Dyrektor Tamarą Starachowską. Zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Wychodil, trener interpersonalny z pomocą bibliotekarzy: Pani Anny Piecyk i Pana Szymona Głoda.

Pierwszym punktem spotkania było stworzenie portretu osoby uzależnionej. Młodzież została podzielona na cztery grupy i musiała stworzyć portret alkoholika i narkomana, wyróżnić wszystkie jego cechy zewnętrzne i wewnętrzne, tak jak postrzegają osobę uzależnioną. Plakaty, które powstały, pokazały, jak młodzi ludzie dużo wiedzą na temat uzależnień, jak perfekcyjnie potrafią określić cechy alkoholika, narkomana, zakupoholika itp.

Międzyzdroje: Gimnazjaliści poznawali uzależnienia

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Następnie gimnazjaliści próbowali zbudować ogólną definicję uzależnienia, co przyszło im zupełnie bez trudu. Okazało się, że doskonale wiedzą, że pod pojęciem uzależnienia kryje się silna chęć wykonania jakiejś czynności, aby zaspokoić swoją potrzebę.

Międzyzdroje: Gimnazjaliści poznawali uzależnienia

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Kolejnym punktem spotkania było wyjaśnienie młodzieży, gdzie tak naprawdę zaczyna się uzależnienie, że jego początek kryje się w naszym mózgu. Pani Małgorzata Wychodil wyjaśniła na podstawie prezentowanych slajdów, że każde uzależnienie ma swój początek w naszym mózgu. Jeśli mózg przyzwyczai się do palenia papierosów bądź picia alkoholu, bo sprawia mu to przyjemność, będzie wysyłał sygnały, że chce nadal tej substancji, tej czynności i będzie to pierwszy przejaw niebezpieczeństwa.
Duże zainteresowanie wzbudził schemat, gdzie uzależnienia zostały podzielone dla kobiet i mężczyzn. Miało to na celu pokazanie, że potrzeby mężczyzn różnią się od potrzeb kobiet i dlatego kobiety częściej uzależniają się od jedzenia czy zakupów, a mężczyźni od hazardu, narkotyków. Podział na płeć nie jest jedynym wyznacznikiem, bo każde uzależnienie może dotyczyć kobiet i mężczyzn. Następnie każde z pokazanych uzależnień na schemacie zostało szczegółowo omówione przez Panią Wychodil i przedstawione w prezentacji multimedialnej.

Bardzo ważnym punktem warsztatów było pokazanie młodzieży, jak rozwiązywać konflikty, pokazać alternatywę, której mogą się trzymać, aby się nie uzależnić. Konflikt najłatwiej rozwiązać poprzez spokojną, szczerą rozmowę, gdzie obie strony mówią o swoich potrzebach.
Na zakończenie gimnazjaliści dokończyli zdania np. „Najmilszą rzeczą, która przytrafiła mi się w zeszłym tygodniu jest…”, „Jestem dumny, że…”, „Zdecydowanie poprawia mi się samopoczucie…”. Okazało się, że wszyscy byli przepełnieni pozytywnymi emocjami, każdy mówił o swoich przyjaciołach, o swoich zainteresowaniach, pasjach, rodzinie.

Młodzież podziękowała pani Małgosi za spotkanie wręczając bukiet kwiatów. Natomiast pracownicy Biblioteki podziękowali gimnazjalistom za udział w warsztatach wręczając pamiątkowe dyplomy. Gimnazjaliści wyrazili chęć dalszego uczestnictwa w kolejnych zajęciach, tym razem będą to warsztaty dot. komunikowania się oraz rozwiązywaniu konfliktów.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4681/