ikamien.pl • Środa [31.12.2025, 21:26:16] • Dziwnów

Łatwiejszy dostęp do plaż w gminie Dziwnów. Kolejna nadbałtycka inwestycja ze wsparciem funduszy europejskich

Łatwiejszy dostęp do plaż w gminie Dziwnów. Kolejna nadbałtycka inwestycja ze wsparciem funduszy europejskich

fot. Organizator

Gmina Dziwnów poprawi dostęp do kąpielisk i plaż na swoim terenie. W Łukęcinie i Międzywodziu powstaną nowe zejścia nad Morze Bałtyckie. Inwestycjom pomogą fundusze europejskie, które gwarantują umowy zawarte z Urzędem Marszałkowskim. We wtorek, 30 grudnia 2025 roku dokumenty podpisali członek Zarządu Województwa Bogdan Jaroszewicz i burmistrz Dziwnowa Łukasz Dzioch.

Nowa infrastruktura powstanie przy ul. Bajkowej w Łukęcinie oraz przy ulicy Westerplatte i Wojska Polskiego w Międzywodziu. Inwestycje obejmie rozbiórkę istniejących oraz budowę nowych zejść na plażę. Wyposażone zostaną w szersze niż dotychczas i stabilniejsze schody, łagodne pochylnie i poręcze. Przewidziano również udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w postaci m.in. krzesła ewakuacyjnego i tablic informacyjnych w alfabecie Braille’a. W najwyższym punkcie zejść zlokalizowana będzie platforma widokowa.

– Inwestujemy w lepszy dostęp do plaż w gminie Dziwnów, co pozwoli mieszkańcom i turystom jeszcze wygodniej oraz bezpieczniej korzystać z nadmorskich uroków. To jednocześnie kolejny krok w stronę nowoczesnej, dostępnej i przyjaznej nadbałtyckiej przestrzeni Pomorza Zachodniego wspieranej funduszami europejskimi – zaznaczył członek Zarządu Województwa Bogdan Jaroszewicz.

Łatwiejszy dostęp do plaż w gminie Dziwnów. Kolejna nadbałtycka inwestycja ze wsparciem funduszy europejskich

fot. Organizator

Koszt wszystkich trzech inwestycji Gmina Dziwnów oszacowała na 2,3 mln zł. Urząd Marszałkowski, w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027”, przekaże beneficjentowi 1,3 mln zł. Realizację projektów zaplanowano do kwietnia 2026 roku.

Inwestycja wpisuje się w założenia FEPZ 2021-2027, priorytet 7 „Fundusze Europejskie na rzecz partnerskiego Pomorza Zachodniego”, działanie 7.1 „Rozwój obszarów miejskich ZIT, typ 4 „Wsparcie infrastruktury turystyki bazującej na endogenicznych potencjałach miejskich obszarów funkcjonalnych.


Łukasz Jucha
Główny Specjalista

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/46071/