ikamien.pl • Wtorek [06.05.2025, 08:22:38] • Wolin

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

fot. Organizator

Jak co roku, 3 maja świętowaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza – symbol wolności, odwagi do reform i odpowiedzialności za przyszłość Rzeczypospolitej.

W Wolinie z tej okazji odbyły się uroczystości organizowane przez Gminę Wolin i Bibliotekę Publiczną Gminy Wolin, które zgromadziły mieszkańców, przedstawicieli władz, uczniów i lokalne społeczności.
Obchody rozpoczęła Msza Święta za ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja. Uroczystość poprzedził polonez w wykonaniu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie, a następnie do świątyni wkroczyły poczty sztandarowe:
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie,
– Ochotnicza Straż Pożarna w Wolinie,
– OSP Kołczewo,
– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie,
– Publiczna Szkoła Podstawowa w Dargobądzu.
Całość uświetnił występ chóru Julin.

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

fot. Organizator

Po mszy wyruszyliśmy w uroczystym pochodzie ulicami miasta. Mieszkańcy nieśli największą w Polsce biało-czerwoną flagę – jej powierzchnia to niemal 800 m² (5,2 m szerokości i 153,2 m długości), co potwierdziło Biuro Rekordów Polski w 2023 roku. O bezpieczeństwo przemarszu zadbali strażacy z OSP Troszyn.

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

fot. Organizator

Pochód zakończył się na placu przed biblioteką, gdzie wszystkich gości przywitały burmistrz Wolina Ewa Grzybowska oraz dyrektor biblioteki Agnieszka Peplińska-Kot. Tam rozpoczęła się mniej formalna, ale bardzo barwna część obchodów.

Uczniowie klasy 5 z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez panią Beatę Prószyńską. Członkinie grupy rekonstrukcyjnej Retro Vibes – Olga Dąbkiewicz, Małgorzata Zakrzewska i Gerda Arnoldsen – w strojach z epoki opowiadały o modzie XVIII wieku i uczyły „języka wachlarza", którym posługiwały się damy.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/44746/