UMiG w Golczewie • Środa [28.12.2011, 07:35:01] • Golczewo

Golczewo: Nie wrzucaj do kanalizacji ziemniaków ani pampersów

Golczewo: Nie wrzucaj do kanalizacji ziemniaków ani pampersów

fot. UMiG w Golczewie

Pracownicy Zakładu Usług Publicznych w Golczewie ze studzienek kanalizacyjnych potrafią czasem wyciągnąć naprawdę niezwykłe rzeczy np: stare szmaty, materiały higieniczne (pampersy, wkładki), odpady kuchenne - to tylko niektóre z przedmiotów, które zamiast na składowisko śmieci trafiają do kanałów.

Sieć kanalizacji sanitarnej służy do odprowadzania ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie może być traktowana jako śmietnik na odpady.

   Czasami mieszkańcy naszego miasta traktują sieć kanalizacyjną jak składowisko odpadów, do którego można wrzucić dosłownie wszystko. Dlatego też ze studzienek kanalizacyjnych wyławiane są takie rarytasy jak: ziemniaki, odzież czy mopy.

   Mieszkańcy, którzy wrzucają odpady do sieci kanalizacyjnej nie tylko narażają Zakład na dodatkowe koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej poprzez konieczność angażowania specjalistycznego samochodu do jej czyszczenia. W wyniku zapchania sieci kanalizacyjnej narażają swoich sąsiadów na zalanie piwnic czy łazienek, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach. Do takich zatorów dochodzi kilka razy w miesiącu.

    Odpady wrzucone do kanalizacji sanitarnej często prowadzą do uszkodzenia pomp przepompowni, czyli  obiektów, które tłoczą ścieki. Wrzucona butelka lub szmata wplątana w pompę przepompowni sprawia, że ulega ona uszkodzeniu, a działanie pompowni zostaje zatrzymane. Usunięcie awarii związane jest z dużymi kosztami wymiany pompy bądź jej naprawy, za którą zostaną obciążeni wszyscy mieszkańcy płacąc rachunki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki. Wszystkie koszty związane z prawidłowym funkcjonowaniem sieci wodno-kanalizacyjnej obciążające Zakład ujęte są w taryfach na wodę i ścieki i mają odzwierciedlenie w cenach jednostkowych dostarczanej wody i odbieranych ścieków.

   Zgodnie z obowiązującą z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków Art. 9 pkt 2 zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, a także drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, odpadów płynnych niemieszających się z wodą, sztucznych, żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych, substancji palnych i wybuchowych substancji żrących i toksycznych,  gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek.

   W listopadzie 2011 roku została oddana nowej sieci kanalizacji sanitarnej wykonana w ramach projektu: „Modernizacja oczyszczalni ścieków i rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Golczewo„ uporządkowała gospodarkę osadami ściekowymi i wybudowała kanalizację sanitarną na odcinku Samlino – Golczewo. Wartość całego projektu wyniosła 5 500 952 zł. Dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach regionalnego programu operacyjnego woj. Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wynosiło 63,54% na sumę 3495 305 zł. Natomiast w ramach projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami na odcinku Kłęby – Golczewo i ulicy Stary Tartak w Golczewie oraz modernizacja hydroforni w miejscowości Kłęby, Niemica, Kretlewo, Mechowo, Unibórz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007–2013” gmina Golczewo wybudowała kanalizację sanitarną na odcinku Kłęby Golczewo, na ulicy Stary Tartak oraz wykonała modernizację hydroforni w w/w miejscowościach. Wartość projektu wynosiła 2 393 709 złotych, z czego dofinansowanie w ramach PROW-u wyniosło 75% tj. 1 795 282 złote.

    W związku z powyższym Zakład Usług Publicznych w Golczewie zwraca się z prośbą do mieszkańców o prawidłowe korzystnie z kanalizacji i nie traktowanie jej jako pojemnika na odpady. Pamiętajmy, że także sposób użytkowania kanalizacji jest świadectwem naszej cywilizacji.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4444/