Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, gdy dojdzie do kolizji jest niezwłoczne usunięcie pojazdów z jezdni. Jeżeli jest to niemożliwe, należy oznakować miejsce zdarzenia, przede wszystkim włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Poza obszarem zabudowanym powinien znajdować się w odległości 30-50m od pojazdu, na drogach ekspresowych i autostradach – 100m.
Jeżeli kierowcy są w stanie ustalić między sobą przyczynę kolizji i kto jest jej winien, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne. Jeżeli jednak dochodzi do różnicy zdań między kierowcami, co do przyczyn, bądź istnieje podejrzenie, że np. jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zawsze wzywajmy policję.
W przeciwieństwie do kolizji wypadek dotyczy sytuacji, gdy nastąpiła śmierć uczestnika zdarzenia lub są obrażenia ciała. Mamy wtedy obowiązek udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, po czym wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Nie należy nic zmieniać na miejscu zdarzenia. Nie wolno przemieszczać pojazdów ani usuwać śladów zderzenia, takich jak np. części z rozbitych aut.
Jedno jest pewne, by zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na drodze należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz dostosować prędkość do panujących warunków.