W naszym województwie do godzin wieczornych prognozowane są zawieje i zamiecie spowodowane opadami śniegu i wiatrem, który może w porywach osiągać nawet 70 km/h. Możliwe są miejscowe oblodzenia dróg. Ostrzeżenia dotyczą całego województwa, ale w szczególności powiatu wałeckiego, białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, szczecineckiego i świdwińskiego. Sobotnie posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozpoczęto więc od raportu z dróg w regionie. Nie odnotowano żadnych poważnych wypadków ani zdarzeń spowodowanych sytuacją meteorologiczną. Służby od godzin nocnych cały czas pracują w celu minimalizacji skutków zimy. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w województwie są na bieżąco posypywane solą i odśnieżane, miejscami może występować błoto pośniegowe.
- Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności na drogach – apeluje wicewojewoda Bartosz Brożyński. - Śledźmy na bieżąco komunikaty służb i RCB. W razie niebezpieczeństwa dzwońmy pod numer alarmowy 112.
Drugą część spotkania w ZUW poświęcono pryszczycy, której ognisko zostało wykryte u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech. Zwierzęta zakażone przebywały w hobbystycznej hodowli pod Berlinem. Zostały już zlikwidowane, a obszar wokół ogniska został objęty specjalną strefą ochronną.
Pryszczyca to choroba zakaźna zwierząt parzystokopytnych takich jak owce, bydło, kozy czy świnie. Nie jest groźna dla ludzi ani zwierząt domowych.
- W naszym województwie ani nigdzie w Polsce nie potwierdzono jak dotąd żadnego zakażenia pryszczycą, ale ze względu na przygraniczne położenie naszego regionu, musimy zachować szczególną ostrożność – mówi wicewojewoda Bartosz Brożyński. – Od sobotniego wieczora na granicy polsko-niemieckiej w naszym województwie szczególnym nadzorem objęte zostaną transporty zwierząt takich jak bydło, trzoda chlewna czy owce. Specjalne kontrole przeprowadzane będą do odwołania.
Kontrole przeprowadzać będzie Straż Graniczna we współpracy z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Nieprawidłowości zgłaszane będą do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, który będzie mógł zawrócić transport zwierząt do Niemiec.