Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Wtorek [20.12.2011, 18:47:03] • Świerzno

Prace archeologiczne w Gostyniu – odkrycie reliktów kościoła

Prace archeologiczne w Gostyniu – odkrycie reliktów kościoła

Wykonywanie dokumentacji rysunkowej odkrytego kościoła.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )

„Kościół murowany na 450 osób, zniszczenia 45 % .... We wsi jest drugi czynny kościół – sprzeciwu nie będzie .... Przekazany na rozbiórkę ...zgoda 10.III.54 .” - notatka na temat kościółka w Gostyniu napisana przez pracownika wydziału do spraw wyznań Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej”.

W październiku br. Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zlecił Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wykonanie prac archeologicznych w Gostyniu (Gmina Świerzno). Nadzór został przeprowadzony w związku z makabrycznymi wydarzeniami jakie miały miejsce w zeszłym roku. O całym zajściu pisaliśmy w „Pomorzanie” w artykule z dnia 16 lipca 2010 r. (nr 14/279), warto jednak krótko przypomnieć tamte zdarzenie.

Prace archeologiczne w Gostyniu – odkrycie reliktów kościoła

Czaszka znaleziona na terenie kościoła.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )

Na początku lipca 2010 roku otrzymaliśmy informacje od mieszkańca Kamienia Pomorskiego o zniszczeni przez buldożery cmentarza niemieckiego w Gostyniu. Niezwłocznie udaliśmy się na wskazane miejsce. To co ujrzeliśmy przerosło nasze najgorsze oczekiwania. Na powierzchni widoczne były zarysy trumien, fragmenty kości ludzkich, jak również zniszczone fundamenty i posadzka kościoła. Na drugi dzień do Gostynia przyjechali przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Policji, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Zakładu Medycyny Sądowej. Po krótkim śledztwie okazało się, że zniszczona część cmentarza i kościoła zostały wywiezione na wysypisko śmieci w okolice Pustkowa (Gmina Rewal).

Prace archeologiczne w Gostyniu – odkrycie reliktów kościoła

Prace archeologiczne - odsłanianie południowej części reliktów koscioła wraz z kruchtą - głównym wejściem do świątyni( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )

W wyniku przeprowadzonych badań antropologicznych pod kierunkiem dr. Andrzeja Ossowskiego udało się wyselekcjonować 136 szkieletów ludzkich pochodzących ze sprofanowanego cmentarza. Oczywiście nie było mowy o dalszych pracach ziemnych na działce. Teren został ogrodzony i powoli ulegał dewastacji. W międzyczasie trwał spór w sądzie o odpowiedzialność za całe zdarzenie. Wojewódzki Konserwator Zabytków nie czekając na dalsze postępowanie zlecił Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wykonanie niezbędnych prac archeologicznych.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4406/