ikamien.pl • Piątek [20.12.2024, 17:57:47] • Szczecin

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie miała blisko 50 km długości, w tym 5 km będzie stanowił tunel pod Odrą w rejonie Polic. Ma to być najdłuższy tunel drogowy w Polsce. - Marzył nam się region silny gospodarczo, do którego się przyjeżdża, a nie z którego się wyjeżdża. Przez lata mieliśmy poczucie odcięcia od kraju i niedoinwestowania. To się właśnie zmienia – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas briefingu prasowego, na którym przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali o ogłoszeniu przetargów na budowę ZOS.

- Postulat, by wybudować Zachodnie Obejście Szczecina, to było marzenie od wielu lat. Marzył nam się region silny gospodarczo, do którego się przyjeżdża, a nie z którego się wyjeżdża. Do tego potrzebne były śmiałe marzenia, ale i infrastruktura. Przez lata mieliśmy poczucie odcięcia od kraju i niedoinwestowania. Bardzo się cieszę, że udało mi się przejść tę drogę od samego dołu, z do tego momentu, kiedy spotkałem się ze zrozumieniem rządu - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Pierwsze konkretne kroki – podpisanie listu intencyjnego – podjęto w 2006 r Następnie w grudniu 2007 r. podpisano porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a miastem Szczecin, Powiatem Polickim, gminą Police i gminą Goleniów w zakresie wspólnej realizacji „Studium wykonalności zachodniego drogowego obejścia miasta Szczecina” wraz z  „Raportem oddziaływania na środowisko”. Lata 2009 – 2010 to prace nad studium wykonalności. W czerwcu 2010 r. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zaopiniował pozytywnie preferowany wariant przebiegu oraz zobowiązał Marszałka Województwa do złożenia wniosku do Ministra Infrastruktury w sprawie zaliczenia inwestycji do kategorii dróg krajowych. Kolejne 5 lat zajęło przekonywanie rządu, by inwestycję wpisać do sieci dróg krajowych. Po 10 latach – w grudniu 2017 r. wydano decyzję środowiskową. W styczniu 2018 r. na wniosek Marszałka Województwa decyzja z dnia 19 grudnia 2017 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji ZOS została przeniesiona na rzecz inwestora  - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

- Ta inwestycja to wielkie wyzwanie. Po prawie dwóch dekadach możemy powiedzieć, że czujemy się coraz bardziej zintegrowani, chociaż jesteśmy najdalej od Warszawy, a Warszawa od nas. Ale ta integracja daje nam również wielkie bodźce rozwojowe. Dziś Pomorze Zachodnie jest jednym z tych regionów, który najdynamiczniej się rozwijają i ma perspektywę na dalszy bardzo duży rozwój. Stajemy się hubem logistycznym w tej części Europy. Z naszej infrastruktury korzystają firmy logistyczne nie tylko z Polski, ale z całej Skandynawii, rejonu Morza Bałtyckiego, ale też południa Europy. Gigantyczne koło zamachowe to także turystyka, która również wymaga rozwoju i infrastruktury. Jesteśmy także liderem jeśli chodzi o produkcję zielonej energii, wokół której - podobnie jak kiedyś wokół kopalń, będzie kumulowało się życie gospodarcze – dodał Olgierd Geblewicz.

- Została podjęta decyzja, jedna z ważniejszych, jeśli chodzi o drogi krajowe, jaką ministerstwo podjęło w roku 2024. Czekało na to wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale nie tylko. Czekała na to gospodarka i przedsiębiorcy, którzy tutaj prowadzą działalność, bądź planują ją prowadzić. Nie ma wątpliwości, że to decyzja kosztochłonna Pieniądze są i Zachodnia Obwodnica Szczecina – tzw. ZOŚKA, będzie budowana – zapewnił Minister Infrastruktury
Dariusz Klimczak.

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wyłonieni w przetargu wykonawcy inwestycji będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo - Dołuje i Dołuje - Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie jest planowane w 2028 roku. Natomiast odcinek Police - Goleniów z tunelem pod Odrą, będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Z tego odcinka kierowcy skorzystają prawdopodobnie w 2032 roku.

- Dla mnie jako mieszkańca Szczecina to szczególna chwila. Realizujemy najambitniejszą decyzję od 30 lat. Nigdy do naszego regionu nie spłynęły takie pieniądze. Razem z obwodnicą Warzymic i Przecławia ZOS będzie to inwestycja za prawie 8 mld zł. Sprawi, że TIR-y, które jadą do Polic, nie będą już jeździć przez Szczecin. Odciąży miasto, odciąży północne dzielnice Szczecina – dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/43952/