ikamien.pl • Niedziela [17.11.2024, 16:32:11] • Polska

Skuteczna współpraca nauki i biznesu tematem I Forum Nauka-Biznes-Społeczeństwo w Politechnice Białostockiej

Skuteczna współpraca nauki i biznesu tematem I Forum Nauka-Biznes-Społeczeństwo w Politechnice Białostockiej

fot. Organizator

Robot do pomiarów parametrów sieci wodociągowej to jeden z przykładów udanej współpracy Politechniki Białostockiej z biznesem. Poszukiwanie najlepszych wzorców i modeli współpracy nauki z przemysłem połączyło uczestników pierwszego Forum „Nauka-Biznes-Społeczeństwo”.

Głównym celem Forum „Nauka-Biznes-Społeczeństwo” jest wspieranie dialogu pomiędzy przedstawicielami środowisk akademickich, biznesowych i społecznych.

– Nasza uczelnia stanowi ośrodek wiedzy i jest źródłem rozwiązań na potrzeby całego otoczenia społeczno-gospodarczego.

Chcielibyśmy, żeby nasz potencjał był jeszcze lepiej wykorzystywany. Forum „Nauka-Biznes-Społeczeństwo” jest kolejną formą nawiązania dialogu – podkreślała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

W Forum wziął udział Andrzej Jankowski, Prezes Zarządu firmy AquaRD, która wprowadza innowacje w branży wodno-kanalizacyjnej. Korzysta przy tym ze wsparcia naukowców z Politechniki Białostockiej.

– We współpracy z naukowcami z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej powstał robot, który umożliwia tańszy i szybszy pomiar parametrów sieci wodociągowej bez konieczności wykopów – mówi Andrzej Jankowski, Prezes Zarządu firmy AquaRD. Wykorzystanie tego robota optymalizuje pracę i zmniejsza jej
koszty.

Skuteczna współpraca nauki i biznesu tematem I Forum Nauka-Biznes-Społeczeństwo w Politechnice Białostockiej

fot. Organizator

– Wsparcie ludzi nauki, którzy mogą wyobrazić sobie niewyobrażalne, popuścić wodze fantazji, a przede wszystkim zasugerować nam pewne rozwiązania i na dodatek zaprojektować prototyp urządzenia, jest najbardziej pożądane. Możemy wtedy połączyć ich wiedzę z naszym doświadczeniem praktycznym. Z efektów takiej współpracy korzystamy wszyscy, bo na koniec mamy dobrą, czystą wodę – dodaje Andrzej Jankowski.
Podczas Forum można też było dowiedzieć się, jak pokonać jedną z najczęstszych barier w rozwijaniu projektów badawczo-rozwojowych, czyli ograniczenia finansowe.

– Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego wspiera firmy o dużym potencjale, natomiast mniejszych zasobach, zarówno kapitałowych, jak i ludzkich. W takich przypadkach Politechnika Białostocka, czy też inne instytucje badawcze, są wręcz niezbędnym partnerem do tego, żeby firmy mogły tworzyć i wdrażać innowacje na rynek. Przedsiębiorcy mogą u nas skorzystać ze specjalnych instrumentów, które pozwalają zlecić i sfinansować niezbędne badania – wyjaśniał Dariusz Perło, Wiceprezes Zarządu Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Zorganizowane przez Politechnikę Białostocką spotkanie stworzyło kolejną przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń przez naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji społecznych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

– Do udziału w pierwszej edycji Forum zaprosiliśmy przedstawicieli biznesu – przedsiębiorców, którzy w swoich firmach wprowadzają innowacje na rynek. Na konkretnych przykładach udowodnili oni, że pomysły, które powstają w wyobraźni naukowców, mogą trafić w postaci gotowych urządzeń i usług do społeczeństwa i przyczynić się do rozwoju wzrostu gospodarczego i społecznego. Wśród uczestników i prelegentów Forum są też przedstawiciele jednostek samorządowych, aby przedstawić możliwości uzyskania wsparcia finansowego na rozwój współpracy między nauką a biznesem – mówił dr hab. inż. Andrzej Ruszewski, prof. PB, Dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, współorganizator I Forum „Nauka-Biznes-Społeczeństwo”.

Forum „Nauka-Biznes-Społeczeństwo” powstało z inicjatywy Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Skuteczna współpraca nauki i biznesu tematem I Forum Nauka-Biznes-Społeczeństwo w Politechnice Białostockiej

fot. Organizator

– Celem naszego projektu jest wypracowanie efektywnego modelu współpracy nauki z biznesem. Obecnie pracujemy nad utworzeniem platformy cyfrowej, która będzie zawierała informacje o potencjale jednostek naukowych oraz o firmach, które mogą być zainteresowane udziałem w realizacji projektów badawczo-naukowych. Nasze badania wykazały bowiem, że wciąż brakuje takiego efektywnego, idealnego modelu transferu technologii z jednostek naukowych do przemysłu. Liczymy na to, że zarówno platforma cyfrowa, jak i Forum „Nauka- Biznes-Społeczeństwo” będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony jednostek naukowych oraz przedsiębiorców z całego kraju. Na kolejne spotkanie już dziś zapraszam na Wydział Mechaniczny, w 2025 roku – mówiła prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk, Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

I Forum „Nauka-Biznes-Społeczeństwo” odbyło się 15 listopada 2024 r. w Politechnice Białostockiej i zebrało blisko 70 osób zainteresowanych rozwojem synergii w relacji nauka – biznes. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu pt. „Identyfikacja i wdrożenie kompetencji badawczych, transferu technologii na rzecz przemysłu”, finansowanego z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Patroni medialni: Radio Akadera, Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok.
Strona wydarzenia: b.edu.pl/fnbs/

Biuro Prasowe | Press Office
Politechnika Białostocka
Bialystok University of Technology

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/43745/