Biblioteka w Międzyzdrojach • Poniedziałek [12.12.2011, 16:05:14] • Międzyzdroje

Międzyzdroje: Spotkanie na temat komunikacji międzykulturowej

Międzyzdroje: Spotkanie na temat komunikacji międzykulturowej

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Wychodil, trenerem interpersonalnym, mediatorem, farmaceutką. Tematem spotkania z mieszkańcami Międzyzdrojów i przybyłymi gośćmi było pojmowanie kultury, poszerzanie wiedzy o kulturze własnej oraz obcej, a także tolerancja wobec wieloznaczności, otwarcie, zaangażowanie i pojęcie szoku kulturowego.

Punktem wyjścia do rozmowy była książka pod redakcją Haralda Zschiedricha pt. „Gospodarcza współpraca w regionach przygranicznych” (tytuł oryginału „Wirtschaftliche Zusammenarbeit in Grenzregionen”), której Pani Małgorzata jest współautorką. Rozmowa gościa z przybyłymi słuchaczami toczyła się głównie na temat stosunków pomiędzy Polakami a Niemcami.

Międzyzdroje: Spotkanie na temat komunikacji międzykulturowej

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Autorka unaoczniła różnice i podobieństwa dotyczące życia codziennego oraz stosunków panujących w tych miejscach pracy, gdzie zatrudniony jest personel z różnych krajów. Pani Małgorzata w trakcie rozmowy kładła szczególny nacisk na wiedzę o kulturze, szczególnie tej innej, gdzie wiele nieporozumień i kłopotów spowodowane jest właśnie jej nieznajomością. Jedna ze słuchaczek słusznie zauważyła, że nawet w obrębie własnego narodu wiele jest różnic i jako przykład podała region, z którego pochodzi, czyli Kielecczyznę. Ludzie, którzy pochodzą z innych kręgów kulturowych mają odmienne wartości, postawy życiowe, sposób myślenia. Na co dzień spotykając się z odmiennością, dostrzegamy ją, ale nie zawsze potrafimy odpowiednio zareagować lub zachować się. Powinniśmy również nie komplikować trudnych sytuacji i wstrzymywać się od pochopnego osądzania innych. Złowrogie w tym przypadku są ogólnie przyjęte stereotypy, że Niemiec to taki a taki…

W trakcie wspólnej rozmowy słuchacze spotkania przytaczali własne doświadczenia z przedstawicielami innych narodów, które najczęściej były pozytywne mimo bariery językowej. Na spotkaniu była pani, która będąc jedyną Polką wypoczywającą w hotelu w Międzyzdrojach, podarowała swoim niemieckim współmieszkańcom małe prezenty z okazji dnia Św. Mikołaja. Ten gest był swoistym przełamaniem lodów pomiędzy gośćmi, którzy wcześniej nie zamienili ani jednego słowa. Pani Małgorzata przytoczyła również badania holenderskiego socjologa Geerta Hofstede, który badał zależności między kulturą organizacyjną a kulturą narodową. Dowiódł on, że kultury narodowe mogą dzielić się min. na kolektywistyczne i indywidualistyczne. Polaków umiejscowilibyśmy w tej pierwszej grupie z tendencją do zmian w stronę indywidualizmu. Jeden z uczestników spotkania stwierdził nawet że - „to wina minionego ustroju i ówczesnego zamknięcia się na świat” - co poniekąd może i jest prawdą.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4349/