ikamien.pl • Piątek [14.06.2024, 18:14:58] • Golczewo

Otwieramy się na KULTURĘ

Otwieramy się na KULTURĘ

fot. Organizator

W minioną środę (12.06.) odwiedziliśmy kolejne instytucje kultury. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu ,,Otwieramy się na KULTURĘ’ dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy wydarzenia odwiedzili Centrum Dialogu Przełomy oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnej i Muzeum Historii Szczecina, Pomorza Zachodniego.

Celem ekspozycji w Centrum Dialogu Przełomy było pokazanie przełomowych momentów historii, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989. Była to bardzo ciekawa opowieść poprowadzona przez panią przewodnik, o powojennych losach i kulturze ludzi niegdyś zamieszkujących Pomorze Zachodnie.

Otwieramy się na KULTURĘ

fot. Organizator

Obejrzeliśmy również film dokumentalny „Milczące Pokolenie”, opowiadający o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Podczas filmu udaliśmy się w „podróż” wraz z wnukiem Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki Okręgu Wileńskiego AK do miejsc, w których była więziona i torturowana. O swoich przeżyciach nie mogła opowiadać aż do upadku komunizmu. Film poświęcony jest przywracaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

Otwieramy się na KULTURĘ

fot. Organizator

Po wyjściu z Centrum Dialogu Przełomy uczestnicy udali się do Muzeum Tradycji Regionalnej oraz do Muzeum Historii Szczecina.

Były tam wystawy, z której pierwsza poświęcona została sztuce na dworze książąt pomorskich, w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Grupa zwiedzających obejrzała obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest portret Filipa I pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541roku. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego, 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów. Na koniec uczestnicy zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie ułożyć poznane obiekty z przygotowanych puzzli oraz nazwać je i określić ich funkcję. Druga z wystaw nosiła nazwę ,,Ciekawostki z dziejów Szczecina’’- opowieść o dziejach Szczecina.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/42760/