- Zachodniopomorskie Centrum Onkologii dołącza do elitarnego grona ośrodków, w którym dostępny jest ten rodzaj radioterapii – mówi Adrian Sikorski, dyrektor ZCO – Tak prowadzona radioterapia to kolejne potwierdzenie, że naszą wizję rozwoju onkologii w województwie zachodniopomorskim: onkologii nowoczesnej, kompleksowej i dostępnej jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjentów - jesteśmy w stanie skutecznie wcielać w życie dla dobra mieszkańców regionu.
Dr n med. Jarosław Pleśniak, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w ZCO wyjaśnia, na czym polega radioterapia adaptacyjna:
- To metoda, która pozwala precyzyjnie podać dawkę promieniowania do guza nowotworowego przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanek zdrowych i narządów. Punktem wyjścia do rozpoczęcia napromieniania jest uprzednio przygotowany przez lekarza i fizyka medycznego plan leczenia, nazywany planem referencyjnym. Po wykonaniu badania obrazowego opartego o tomografię komputerową przed każdą sesją terapeutyczną, lekarz radioterapeuta wyznacza rzeczywistą pozycję i modyfikuje obrysy narządów zdrowych, na bazie których system generuje adaptacyjny plan napromieniania. Plan adaptacyjny dodatkowo jest poddawany procedurze kontroli jakości wykonanej przez fizyka medycznego, zwykle opartej na obliczeniach niezależnym systemem planowania leczenia.
- Zastosowanie technologii radioterapii adaptacyjnej powinno przyczynić się do poprawy wyników leczenia poprzez zmniejszenie ryzyka występowania odczynów popromiennych – mówi dr n med. Michał Falco, kierownik Oddziału Klinicznego Radioterapii - W dalszej perspektywie czasu, poprzez intensyfikację leczenia napromienianiem w wybranych lokalizacjach, może prowadzić do poprawy wyników leczenia miejscowego. Wdrożenie systemu wymaga znacznie większego zaangażowania czasu ze strony lekarzy i fizyków.