Instytucje kultury, w tym biblioteki działające w Polsce, borykają się z różnego rodzaju problemami organizacyjnymi i rozwojowymi, Ich specyfika zależna jest od miejsca, w jakim znajduje się dana instytucja, osób jakie daną instytucję tworzą i środowiska lokalnego. Dlatego każda biblioteka posiada swój unikalny potencjał.
Celem spotkania będzie zaprezentowanie możliwości jakie daje mapowanie zasobów biblioteki dla jej celów rozwojowych. W ramach warsztatów zapoznamy się z “mapą drogową zasobów”, która będzie nawigować nas po obszarach, które zostaną poddane analizie. Zaprezentowane będą wskazówki do tego, jak planować pracę nad tworzeniem mapy oraz w jaki sposób analizować zgromadzone na niej dane i informacje, w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom instytucji.
Czym jest mapowanie zasobów instytucji?
Mapowanie zasobów to proces zbierania, gromadzenia i analizowania informacji dotyczących zasobów lokalnych oraz instytucjonalnych, powiązań między nimi i wzorców korzystania z tych zasobów przez określone społeczności. Międzynarodowa organizacja UNESCO opisuje proces „mapowania kultury” jako identyfikację wszystkich zaangażowanych podmiotów albo tych, które potencjalnie mogą być zaangażowane w kulturę, określenie ich potrzeb i trendów kształtujących sposoby interakcji między nimi w celu bardziej efektywnego wykorzystania istniejących zasobów.
Katarzyna Kaszuba – socjolog, trener i praktyk Kaizen, doradca ds. strategii rozwojowych, zarządzania ryzykiem, wykłada na wyższej uczelni na kierunku zarządzanie. Pracowała
w instytucjach publicznych, samorządowych, współpracuje z biznesem i sektorem pozarządowym. Przez 5 lat z sukcesami kierowała instytucją kultury, prowadziła szkolenia dla kadr kultury w zakresie konwersji cyfrowej, mapowania zasobów i diagnozy lokalnej.
Alina Cygal Sobhi