ikamien.pl • Piątek [31.05.2024, 22:21:36] • Kamień Pomorski

31 maja 2024 obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2024 obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

fot. Organizator

Przemysł tytoniowy przez wiele dekad przekonywał, że palenie nie powoduje raka płuc. Dziś wiemy, że tytoń powoduje 25% wszystkich nowotworów i zabija ponad 8 milionów ludzi rocznie, lecz przemysł tytoniowy wciąż forsuje wprowadzanie na rynek tego, co nazywa "nowymi" i "bezpieczniejszymi" produktami, jednocześnie produkując biliony papierosów rocznie.

Rynek wyrobów tytoniowych i nikotyny skupia się w dużej mierze na pozyskiwaniu nowych, użytkowników, a firmy tytoniowe stosują wiele taktyk, aby zdobyć zaufanie i zainteresowanie ludzi, szczególnie w młodym wieku. Przemysł tytoniowy inwestuje ogromne sumy finansując organizacje, które promują jego interesy.

Ta taktyka tytoniowa, jeśli nie jest kontrolowana, wyrządza niezmierzone szkody zdrowiu publicznemu. Co więcej, produkcja i używanie wyrobów tytoniowych i nikotynowych ma szkodliwy wpływ na inne kwestie, takie jak środowisko czy ekonomia.

Smakowe papierosy tradycyjne oraz e-papierosy, dodatkowo o przyciągającym wzrok wzornictwie, przyczyniły się do popularyzacji tych produktów wśród młodego pokolenia, pozostawiając wielu konsumentów w dużej mierze nieświadomych negatywnego wpływu na ich zdrowie.

Po papierosy i wyroby tytoniowe sięgają coraz młodsi. Główne powody, dla których młodzież sięga po papierosy od dekad pozostają niezmienne. To głownie ciekawość, presja rówieśników, chęć podkreślenia niezależności i dorastania, oznaka buntu czy uleganie modzie. Sposób na uspokojenie się i szukanie wsparcia w procesie chudnięcia czy poprawa nastroju także wpływa na podjęcie przez młodzież decyzji o paleniu. Innym z czynników jest również brak wsparcia i zaangażowania rodziców oraz niska samoocena. Podczas anonimowego badania ankietowego* zapytano młodzież o doświadczenia związane z tytoniem. Wyniki są niepokojące – mniej niż 1/4 respondentów nigdy nie korzystała z wyrobów tytoniowych, ponad 1/3 zapytanych nastolatków pali codziennie a 11% ankietowanych przyznało, że paliło papierosy w przeszłości. Pozostali popalają kilka razy w tygodniu lub miesiącu.

Najczęściej wybieraną przez młodzież formą korzystania z tytoniu nie jest już tradycyjny papieros, ale ten skręcany samodzielnie, co potwierdza 35% ankietowanych. Młodzież bardzo chętnie korzysta też z papierosów wielorazowego użytku z nikotyną (26%) oraz papierosów jednorazowych z i bez nikotyny. Popularne są też tak zwane IQOSy - używa ich około 10% ankietowanych.

Pojawienie się na rynku e-papierosów doprowadziło do nowej fali uzależnienia od nikotyny wśród młodszego pokolenia. Chociaż większość kampanii edukacyjnych dotyczy szkodliwości tradycyjnych papierosów to pamiętajmy, że e-papierosy i systemy podgrzewania tytoniu również negatywnie wpływają na zdrowie.
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim


* Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin w okresie listopad - grudzień 2023r. na grupie 342 osób palących w wieku 13 -19 lat.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/42692/