Jolanta Szyłkowska jest Prezesem Zarządu Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zaś Bartosz Sitarz starszym archiwistą Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Na początku wieczoru głos zabrał Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk. Przypomniał o odbywających się kilka lat temu Zjazdach Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach, przypomniał postać Danuty Szyksznian-Ossowskiej, działaczki organizacji kombatanckich, liderki i zasłużonej w działalności Armii Krajowej. Otrzymała ona również tytuł „Honorowego Obywatela Międzyzdrojów”. Pan Kowalczyk zwrócił uwagę na to, iż już niewielu kombatantów pozostało i jak ważny jest przekaz historyczny dla następnych pokoleń.
Pani Jolanta Szyłkowska, współautorka monografii, określiła jej powstanie mianem testamentu. Wyraziła wdzięczność Archiwum Państwowemu za pomoc w powstaniu tej publikacji. Ukazana w niej działalność wielu kół w regionie jest szeroko rozumianą biografią. Szczególne podziękowania skierowała do Pana Henryka Nogali, ówczesnego sekretarza miasta Międzyzdroje, który brał aktywny udział w corocznych spotkaniach AK w naszym mieście. Dlatego też miejsce spotkania promocyjnego jest nieprzypadkowe w związku z przychylnością międzyzdrojskich władz, tutejszych harcerzy i komendanta X Szczepu „Gniazdo” ZHP w Międzyzdrojach Tomasza Rychłowskiego oraz mieszkańców. Pan Bartosz Sitarz podkreślił aktywną działalność Koła Stowarzyszenia Armii Krajowej w Świnoujściu i wagę organizowanych zjazdów AK w Międzyzdrojach. Dostrzeżono również wkład kościoła parafialnego w Międzyzdrojach oraz miejscowej biblioteki miejskiej. Współtwórcy publikacji zwrócili uwagę na tzw. sztafetę pokoleń, czyli dużą rolę młodych ludzi, którzy pielęgnują spuściznę pamięci. Ostatnie zjazdy miały taką formułę.