ikamien.pl • Sobota [18.05.2024, 08:42:09] • Międzyzdroje
„20 lat Polski w Unii Europejskiej” – spotkanie w międzyzdrojskiej bibliotece
fot. Organizator
15 maja 2024r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie pt. „20 lat Polski w Unii Europejskiej” realizowane przez Komisję Europejską w Polsce oraz Fundację Civis Polonus w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”.
W spotkaniu uczestniczył Pan dr Filip Tereszkiewicz, adiunkt w katedrze Studiów Europejskich w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Jest także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz ekspertem Team Europe Direct. Podczas rozmowy z uczestnikami nakreślił nasz bilans członkostwa w Unii Europejskiej oraz korzyści ekonomiczne, społeczne, polityczne i międzynarodowe po przystąpieniu do wspólnoty. Jak się okazało nasz kraj otrzymał więcej pieniędzy w postaci dofinansowania niż sam oddał do wspólnej kasy. Jest to bardzo duży przypływ gotówki i inwestycji. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, PKB naszego kraju wzrosło doganiając takie kraje unijne jak Portugalia czy Hiszpania, które przystąpiły do wspólnoty wiele lat wcześniej niż Polska.
fot. Organizator
Zmalało zagrożenie ubóstwem w naszym kraju i tu korzyści społeczne są niebagatelne w tej dziedzinie. Nasz prelegent zwrócił uwagę na korzyści polityczne. Mobilizuje nasze samorządy do efektywnego działania na rzecz społeczności lokalnych. Nasze członkostwo stabilizująco wpływa na sytuację międzynarodową a także, co jest bardzo ciekawe, zobowiązuje do wzajemnej pomocy w zakresie obrony w razie zagrożenia. Ekonomicznymi aspektami są m.in. rozwój transportu drogowego czy też kolejowego. Działanie na rzecz zmian klimatycznych i wypracowanie wspólnych decyzji z krajami unijnymi na tę dziedzinę to również ważny aspekt.
fot. Organizator
Pan Filip Tereszkiewicz wskazał również na problemy, które zawsze pojawiają się przy funkcjonowaniu tak wielkiej organizacji międzypaństwowej. Jak się okazało w Polsce jest niewielka ilość osób kandydujących na wyższe szczeble w ramach unii, zbyt mała ilość ambasadorów europejskich. Dlatego też tak ważna jest aktywność polskich przedstawicieli w Unii Europejskiej i optymalne wykorzystanie potencjału dla dobra naszego kraju.