ikamien.pl • Piątek [10.05.2024, 17:05:16] • Dziwnów

Do Bałtyku dla seniorów. Przepłynęli 500 km kajakami by zwrócić uwagę na „cichą epidemię”

Do Bałtyku dla seniorów. Przepłynęli 500 km kajakami by zwrócić uwagę na „cichą epidemię”

fot. Organizator

W sobotę 11 maja zakończy się niezwykła wyprawa kajakowa. Dwaj śmiałkowie pokonali dystans z Poznania do Dziwnowa, aby zwrócić uwagę na problem samotności wśród seniorów. Akcja charytatywna „500 km dla samotnych seniorów. Ufunduj im dzień wakacji”, zainicjowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich we współpracy z firmą WithSecure, miała na celu uwrażliwienie na problem samotności osób starszych oraz zebranie funduszy na organizację jednodniowych wyjazdów wakacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia.

Wielu seniorów przez choroby, niepełnosprawność lub strach przed samotnym opuszczeniem domu jest ograniczonych do przebywania w swoich czterech ścianach. Określani czasem mianem „więźniów czwartego piętra”, aby wybrać się nawet na krótką wycieczkę, potrzebują wsparcia drugiej osoby, która pomoże im w transporcie i zapewni poczucie bezpieczeństwa.

W okresie letnim dzieci cieszą się wakacjami, dorośli wyczekują urlopu, a biura podróży mają pełne ręce roboty. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich chce zwrócić uwagę także na osoby starsze i samotne, które pragną możliwości wyjścia z domu chociaż na jeden dzień. Aby spełniać wakacyjne marzenia podopiecznych, co roku latem Stowarzyszenie organizuje „Wakacje jednego dnia”, czyli jednodniowe wyjazdy za miasto dla seniorów, podczas których mogą spędzić wakacyjny czas w towarzystwie wolontariuszy i innych podopiecznych.

Do Bałtyku dla seniorów. Przepłynęli 500 km kajakami by zwrócić uwagę na „cichą epidemię”

fot. Organizator

Kajakowa wyprawa za wakacyjnymi marzeniami
Aby wesprzeć zbieranie funduszy na wyjazdy wakacyjne dla seniorów, pracownicy poznańskiej firmy WithSecure - Patrick Archbold, Rafał Urbański i Leszek Tasiemski - w ramach akcji „500 km dla samotnych seniorów. Ufunduj im dzień wakacji", wyruszyli w niedzielę 5 maja w kilkudniową wyprawę kajakową z Poznania do Bałtyku, płynąc Wartą i Odrą. Już w sobotę planują dotrzeć do celu, wpływając do Bałtyku rzeką Dziwną.

– Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w trójkę, niestety po dwóch dniach z powodów osobistych musiał nas opuścić Patrick.

Kontynuowaliśmy wyzwanie i dopłynęliśmy do Odry kierując się w stronę Zalewu Szczecińskiego. Przez rzekę Dziwną dotrzemy do Bałtyku w sobotę w godzinach po południowych. Jesteśmy bardzo zdeterminowani by ukończyć misję w sukcesem! Wierzymy, że nasza niecodzienna akcja zwróci uwagę na samotność osób starszych i tym samym zachęcimy innych do wsparcia szczytnego celu, który pozwoli zorganizować wyjazdy wakacyjne dla podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.– mówi Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure.

Zebrane podczas akcji środki pozwolą na zorganizowanie wakacji dla wielu samotnych seniorów, zapewniając im chwile radości i wytchnienia od codziennej rutyny. Zbiórkę wciąż można wesprzeć na stronie: www.siepomaga.pl/500km.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Paulina Łatacz
Specjalistka ds. komunikacji i PR

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/42568/