ikamien.pl • Piątek [12.04.2024, 08:26:39] • Szczecin

15. LGBT+ Film Festival w Kinie Zamek

15. LGBT+ Film Festival w Kinie Zamek

fot. Organizator

Jubileuszowa, 15. edycja LGBT+ Film Festival Poland, powraca do Kina Zamek z zestawem sześciu znakomitych filmów. Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerek i wizjonerów. Seanse odbędą się w dniach 12-18 kwietnia.

LGBT+ Film Festival jest największym świętem kina LGBT+ w Europie Środkowo-Wschodniej. To kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale też wszystkich. „15 lat obecności na kinowych ekranach to nasz wspólny sukces, będziemy go jak zawsze świętować z naszymi widzkami i widzami w wyjątkowym stylu" - mówią organizatorzy.

W Kinie Zamek w dniach 12-18 kwietnia będzie można obejrzeć sześć wyjątkowych tytułów. Pierwszą propozycją jest komedia „Big Boys", w której reżyser Corey Sherman zawarł autobiograficzne refleksje, zwracając uwagę, że body shaming i kompleksy na punkcie sylwetki dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, bez względu na wiek. „Drifter" to opowieść o początkach w nowym mieście: konstelacje relacji i tożsamości, eksperymenty z używkami oraz znajomości zawierane na chwilę, ale z nadzieją na coś więcej. Z kolei film „Klimakteriet", czarno-białe slow cinema z Argentyny, ukazuje historię kobiety w średnim wieku, w życiu której nieoczekiwane emocje wzbudza młoda aktorka współpracująca z jej mężem.

Kolejne filmowe propozycje to „Queendom" - magnetyczny portret 21-letniej drag queen oraz historia o przezwyciężaniu lęku przed śmiercią, a także pokonywaniu oporu przed intymnością w filmie „Przebudzone". 15 edycję LGBT+ Film Festival zakończy niezależna produkcja z Węgier „Dojrzałe wyzwania w miłości", czyli historia, która zdarzyła się naprawdę – scenariusz napisało życie i członkowie lokalnej społeczności, którzy postanowili zagrać w filmie razem z profesjonalnymi aktorami.

Bilety na wszystkie seanse są dostępne na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Oficjalna strona festiwalu: www.LGBTfestival.pl

HARMONOGRAM 15. LGBT+ FILM FESTIVAL W KINIE ZAMEK

BIG BOYS

12 kwietnia (piątek), godz. 19:30

dramat/komedia, USA 2023 (90 min)

Reżyseria Corey Sherman

Obsada: Isaac Krasner, Dora Madison, David Johnson III

Wchodzenie w dorosłość nigdy nie jest szczególnie łatwe, ale czasem staje się złośliwie skomplikowane. Na przykład wtedy, gdy ukochana kuzynka Jamiego zabiera na wakacyjny wyjazd swojego chłopaka, Dana. Czternastolatek nie jest zachwycony, ale wkrótce okazuje się, że starszy o dwanaście lat Dan imponuje mu swoimi umiejętnościami, a między tą dwójką zawiązuje się szczególna męska więź, znacząca dla nastolatka więcej, niż jest gotowy przyznać sam przed sobą. Wychowany w przekonaniu, że homofobiczna męskość, oparta na fizycznej sile jest słuszna i zapewnia przetrwanie, Jamie leczy kompleksy powielając toksyczne schematy. W głębi duszy jednak zaczyna dostrzegać, kim jest naprawdę, a ważną rolę w odkrywaniu tożsamości ma dojrzała postawa Dana.

Reżyser Corey Sherman zawarł w komedii „Big Boys" autobiograficzne refleksje, zwracając uwagę, że body shaming i kompleksy na punkcie sylwetki dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, bez względu na wiek.

DRIFTER

13 kwietnia (sobota), godz. 19:30

dramat, Niemcy 2023 (79 min)

Reżyseria Hannes Hirsch

Obsada: Lorenz Hochhuth, Cino Djavid, Gustav Schmidt

Oto nowy początek w nowym mieście: dwudziestokilkuletni Moritz przeprowadza się ze swoim chłopakiem do Berlina. Ich związek jednak szybko się kończy. Oszołomiony sytuacją, ale i ciekawy wielkomiejskiego życia bohater wyrusza na poszukiwanie nowych erotycznych doznań i znajomości, by potem dać się ponieść atrakcjom nocnego szaleństwa w mieście, którego queerowa strona jest niezwykle barwna i ekscytująca. Konstelacje relacji i tożsamości, eksperymenty z używkami oraz znajomości zawierane na chwilę, ale z nadzieją na coś więcej – debiut fabularny Hannesa Hirscha to świeże spojrzenie na berlińską scenę gejowską.

KLIMAKTERIET

14 kwietnia (niedziela), godz. 19:30

dramat, Argentyna 2023 (67 min)

Reżyseria Juan Manuel D'Emilio

Obsada: Susi Andersen, Mara Bestelli, Alejandra Carattoli

W życiu kobiety w średnim wieku, żony reżysera teatralnego, pojawiają się dwa nieoczekiwane zjawiska. Jednym z nich jest menopauza, drugim – młoda aktorka, z którą współpracuje jej mąż. Nagła fala emocji wstrząsa nudnym życiem w opustoszałym nadmorskim kurorcie... Czarno-białe slow cinema z Argentyny.

QUEENDOM

16 kwietnia (wtorek), godz. 19:30

dokumentalny, USA/Francja 2023 (98 min)

Reżyseria Agniia Galdanova

Niczym młody David Bowie, jest przybyszką z innej planety – cały świat jest dla niej jednym wielkim wybiegiem. „Queendom" to magnetyczny portret 21-letniej drag queen. Gena wygląda jak wystylizowana rzeźba – z taśmy klejącej, śmieci i kosmetyków do makijażu tworzy sugestywne i mroczne kreacje, w których pojawia się w przestrzeni publicznej i na swoich social mediach. Dorastała w miasteczku zbudowanym na miejscu dawnego rosyjskiego gułagu – dziś ze swoimi radykalnymi występami pojawia się w supermarketach, na stacjach metra i na moskiewskich ulicach. Ta bezwstydna obecność to jej sposób na protest wobec traktowania osób LGBTQ+ przez rząd w skrajnie konserwatywnej Rosji Putina. Jej samotny bunt ma jednak wysoką cenę, gdy przez swoje radykalne występy jest zmuszona do emigracji. Ten filmowy portret z pogranicza sztuki i aktywizmu, kina dokumentalnego i science-fiction, pokazuje nie tylko wewnętrzny wszechświat Geny – to również starcie między starą i młodą Rosją. „Queendom" przypomina, że drag zawsze był polityczny – Gena o tym pamięta i nie zamierza udawać pokory.

PRZEBUDZONE (Upon Waking)

17 kwietnia (środa), godz. 19:30

romans, USA 2023 (107 min)

Reżyseria Max Rissman

Obsada: Sherilyn Fenn, Chris Zylka, Elsie Hewitt

Kobieca historia miłosna w nieziemskim stylu. Dwie młode dziewczyny, które zmagają się z wewnętrznymi demonami, ulegają zatruciu tlenkiem węgla na pierwszej randce. Gdy obie zapadają w śpiączkę, ich dusze muszą nauczyć się kochać, by zyskać nową szansę na życie. „Przebudzone" to historia o przezwyciężaniu lęku przed śmiercią, a także pokonywaniu oporu przed intymnością. Bohaterki zmagają się z tematami przebaczania, kojenia bólu po porzuceniu, zadają sobie pytania o poświęcenie i bezwarunkową miłość, próbując stawić czoła ciemnym zakamarkom swoich dusz.

DOJRZAŁE WYZWANIA W MIŁOŚCI (The second golden age, challenges of love)

18 kwietnia (czwartek), godz. 19:30

dramat, Węgry 2003 (92 min)

Reżyseria Mária Takács

Obsada: Tünde Bacskó, Emese Vasvári, Zoltán Tölgyesy

Niezależna produkcja z Węgier, którą autorki nazywają „telenowelą o prawach człowieka". Para kobiet w średnim wieku i duszna atmosfera małego węgierskiego miasteczka – czy skończy się polowaniem na czarownice? Do nauczycielki rysunku wprowadza się jej partnerka, malarka. Plotki szybko się rozchodzą, atmosfera w okolicy zaczyna wrzeć, a lokalna bibliotekarka planuje zorganizować czytanie książki, w której Kopciuszek pochodzi z romskiej rodziny, zaś Królowa Śniegu jest lesbijką...

Ta historia zdarzyła się naprawdę – scenariusz napisało życie i członkowie lokalnej społeczności, którzy postanowili też zagrać w filmie razem z profesjonalnymi aktorami. Film jest szczególnie istotny w kontekście dyskryminujących działań węgierskiego rządu, a w moralnej panice węgierskiej prowincji odnajdziemy niestety podobieństwa do polskich realiów.

Daria Stemplewska
Dział Informacji i Promocji

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/42395/