ikamien.pl • Poniedziałek [01.04.2024, 11:42:32] • Ahlbeck

Legalizacja marihuany w Niemczech: Od dzisiaj wolno posiadać do 25 gramów publicznie (na ulicy) i 50 gramów prywatnie (w domu)

Legalizacja marihuany w Niemczech: Od dzisiaj wolno posiadać do 25 gramów publicznie (na ulicy) i 50 gramów prywatnie (w domu)

fot. Abik

Od dziś, 1 kwietnia 2024 roku, dorośli w Niemczech będą mogli legalnie palić trawkę. Używanie i zakup konopi indyjskich pozostają zabronione dla nieletnich. Jest wiele pytań dotyczących nowego prawa, które zostaną uregulowane w nadchodzących miesiącach.

Federalne Ministerstwo Zdrowia, dbając o obywateli i po przeanalizowaniu wielu próbek marihuany sprzedawanej na ulicach, wykryło dużo zanieczyszczeń i substancji chemicznych. Zwiększają one wagę konopi oraz negatywnie wpływają na samopoczucie palących. Mózg człowieka dojrzewa do 25. roku życia, dlatego jest szczególnie narażony na fizyczne i psychiczne skutki używania substancji chemicznych i psychotropowych. Zostało naukowo udowodnione, że czyste THC zwiększa uwalnianie dopaminy – hormonu szczęścia, i powoduje uczucie euforii. Jednak efekt spożycia zależy od środowiska, rodzaju i jakości palonego środka, co ma związek z zawartością THC. Brak chemicznych dodatków pozytywnie wpływa na stan użytkownika.

Gdzie można kupić legalną marihuanę?

Obecnie nie będzie sklepów sprzedających marihuanę. Przepisy dotyczące komercyjnego, legalnego biznesu związanego z konopiami indyjskimi są wciąż w fazie planowania. Federalne Ministerstwo Zdrowia wymienia to jako drugi punkt na swojej stronie internetowej. Marihuana będzie dostępna osobom, które ukończyły 18 lat, w specjalnych klubach na wzór Hiszpanii. Po zarejestrowaniu się jako członek klubu będzie można kupić maksymalnie 5 gramów konopi dziennie i 50 gramów miesięcznie na własny użytek oraz hodować w domu 3 rośliny. Przepisy te wejdą jednak w życie dopiero od 1 lipca 2024 roku.

Legalizacja marihuany w Niemczech: Od dzisiaj wolno posiadać do 25 gramów publicznie (na ulicy) i 50 gramów prywatnie (w domu)

fot. Sławomir Ryfczyński

Kwestia posiadania

Osoby dorosłe powyżej 18. roku życia mogą posiadać do 25 gramów suszu konopi indyjskich na własny użytek w miejscach publicznych i do 50 gramów w domu. Przekroczenie pięciu gramów (na ulicy) lub dziesięciu gramów (w domu) będzie karane jako wykroczenie. Każdy, kto nieznacznie przekracza wymagane limity dotyczące posiadania, ryzykuje grzywnę. Jednak zgodnie z prawem może to być pokaźna suma, sięgająca nawet 30 000 euro. Jeśli przy osobie na ulicy zostanie znalezionych więcej niż 30 gramów, w domu więcej niż 60 gramów lub więcej niż trzy rośliny w mieszkaniu, obowiązuje prawo karne: w najgorszym przypadku grozi kara więzienia.

Gdzie i kiedy można palić?

Palenie konopi indyjskich jest nadal zabronione w pobliżu obiektów dla dzieci i młodzieży oraz boisk sportowych (w promieniu 100 metrów). W strefach publicznych palenie trawki jest dozwolone w godzinach od 20:00 do 7:00, czyli jest zabronione w godzinach dziennych. Konsumpcja w obecności dzieci i młodzieży jest zabroniona wszędzie, nawet w miejscach prywatnych.

Jak wcześniej wspominaliśmy, wiele spraw prawnych jeszcze nie jest ustalonych, np. prowadzenie auta po spożyciu.

Autor: Abik

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/42345/