Urząd Miejski w Wolinie • Poniedziałek [14.11.2011, 08:26:26] • Wolin

Turystykę w gminie Wolin wzmocni powstała Grupa Partnerska

Turystykę w gminie Wolin wzmocni powstała Grupa Partnerska

fot. Urząd Miejski w Wolinie

Podczas dwóch dni 8-9 listopada 2011 roku w Wisełce obradowali przedstawiciele różnych środowisk związanych z turystyką oraz Urzędu Miejskiego Wolina.

Pierwszego dnia prezes Forum Turystyki Regionów - pan Marek Migdal rozpoczął od przybliżenia zebranym idei powołania Lokalnej Organizacji Turystycznej w gminie Wolin. Następnie przeprowadzono dyskusję wypracowanej poprzedniego dnia analizy problemów i celów sektora turystyki w Gminie Wolin.

Turystykę w gminie Wolin wzmocni powstała Grupa Partnerska

fot. Urząd Miejski w Wolinie

Podczas spotkania określono także najważniejsze działania i priorytetowe cele Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz przedstawiono projekt statutu dla LOT.

Zebrani podjęli decyzję jak będzie wyglądał folder atrakcji turystycznych Gminy Wolin, który zostanie wydany w ramach prowadzonego projektu „RAZEM lokalnie WIĘCEJ regionalnie – partnerstwa lokalne w turystyce narzędziem sukcesu zmian gospodarczych na poziomie lokalnym i wojewódzkim”, którego koncepcję przygotował pan Wojciech Heliński – prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki.

Drugi dzień poświęcony został dwóm szkoleniom - pierwsze na temat pozyskiwania środków finansowych na działalność w turystyce, drugie na temat produktu turystycznego.
Szkolenie to było dobrą lekcją, która dała odpowiedź na pytanie gdzie można starać się o uzyskanie zewnętrznych środków finansowych.

Instytucje, które zostały omówione to m.in.:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, w ramach którego można starać się o pozyskanie pieniędzy unijnych np. na wyznaczanie, odnawianie szlaków turystycznych uzyskując nawet do 70% dofinansowania. Są to środki do wykorzystania przez organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, LOT-y, gminy;
Inne ministerstwa w których są możliwości dofinansowania połowy wartości przedsięwzięcia np. na imprezy o całkowitym koszcie ok. 200 tys. zł;
Polska Organizacja Turystyczna – u której LOT wspólnie z Regionalną Organizacją Turystyczną mogą uzyskać 50 % dofinansowanie np. na wydanie ponadregionalnego foldera atrakcji. W woj. zachodniopomorskim tą drogą przygotowane zostały foldery – Oferta uzdrowiskowa woj. zachodniopomorskiego, Pola golfowe na Pomorzu Zachodnim. Tutaj LOT może uzyskać także dofinansowanie udziału w targach turystycznych. Można wzmocnić system informacji turystycznej poprzez dofinansowanie punktu informacyjnego z przeznaczeniem środków finansowych np. na sprzęt komputerowy, oprogramowanie itp. Do tej grupy finansowania zaliczyć można takie przedsięwzięcia jak Study Tour lub Study Press;
Urząd Marszałkowski – tutaj o środki finansowe starać się mogą organizacje pozarządowe lecz kwoty z reguły nie są wysokie (ok. 15-20 tys.);
Urzędy Miasta i Gminy – organizacje muszą zgłosić odpowiednio wcześnie swoje propozycje tak aby mogły zostać ujęte w planie budżetowym;
Fundusz Celowe takie jak WFOŚ, PFRON. W ramach PFRON przedsiębiorcy otrzymali np. dofinansowanie na modernizację ośrodka wypoczynkowego pod kątem dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych,
Szwajcarski Mechanizm Finansowy, Norweski Mechanizm Finansowy;
Fundacje;
Sponsorzy;
Fundusze europejskie, z których Polsce w latach 2007-13 przyznano 87 mld euro.

Szczegółowo omówiony został Program Operacyjny Kapitał Ludzki, z którego przedsiębiorcom przedstawiono możliwości pozyskania środków finansowych warte szczególnej uwagi:

Priorytety realizowane na szczeblu centralnym:
- Priorytet II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących,
- Priorytet V - Dobre rządzenie.

Priorytety realizowane na szczeblu regionalnym:
- Priorytet VII - Promocja integracji społecznej,
- Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki,
- Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie.

Interesującym rozwiązaniem jest skorzystanie z środków finansowych w ramach Interreg IVC, gdzie istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do 85% wartości przedsięwzięcia.

Przydatne informacje można znaleźć na stronach internetowych:
www.parp.gov.pl
www.poig.gov.pl
www.funduszeeuropejskie.pl
www.programszwajcarski.gov.pl
http://www.mrr.gov.pl/
www.bdu.bzwbk.pl
www.kronenberg.org.pl/
http://www.bnpparibas.pl/o-banku/fundacja.htm

W drugiej części szkolenia zebrani dowiedzieli się co to rzeczywiście jest produkt turystyczny i jak go wykreować, aby mógł w sposób efektywny rywalizować z konkurencją.
Prowadzący podkreślił, że produkt turystyczny to jest wszystko to, co kupuje turysta a ściślej ujmując to jego wyobrażenia o tym co go spotka podczas odpoczynku. Na drodze do celu, którego efektem jest zadowolony turysta opuszczający naszą miejscowość stoi wiele czynników niekoniecznie zależnych od nas.

Dwudniowe spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji o powstaniu grupy partnerskiej deklarującej chęci współpracy na rzecz rozwoju turystyki w gminie Wolin oraz utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej. Spośród zebranych wybrani zostali przedstawiciele, którzy będą dążyć do zrealizowania celów wyznaczonych przez powstałą Grupą Partnerską. Osoby zainteresowane rozwojem turystyki w gminie Wolin, oraz przyłączeniem się do Grupy Partnerskiej mogą zgłaszać się w każdej chwili do Urzędu Miejskiego w Wolinie. Osobą do kontaktu jest pan Jarosław Niewinczany – Tel. 512 186 878.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4171/