- Jest przenoszona głównie drogą kropelkową. Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową m.in. poprzez spożycie skażonego mleka zakażonej krowy, a także poprzez kontakt bezpośredni z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. Najczęstszym źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, w fazie prątkowania. Innym źródłem zakażenia są chore na gruźlicę zwierzęta np. chore krowy, które wydalają prątki m. in. z mlekiem - czytamy na https://www.gov.pl/web/gis/gruzlica.
Jak dowiedzieliśmy się od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kamieniu Pomorskim, przypadki gruźlicy od roku 2020 wystąpiły w powiecie kamieńskim w ilości 11 zachorowań. Są to mieszkańcy zarówno wsi, jak i miast, nie ma wśród nich cudzoziemców, wszyscy zgłosili się na diagnostykę ze względu na objawy chorobowe.
W przypadku zachorowania na gruźlicę brak jest charakterystycznych objawów. Mogą one mieć charakter ogólny (np. gorączka, osłabienie organizmu, brak apetytu, utrata masy ciała) lub miejscowy, w zależności od atakowanego narządu. Najczęstszym objawem gruźlicy płuc jest długotrwale utrzymujący się kaszel, ponadto mogą wystąpić duszności, bóle w klatce piersiowej, czy krwotoki płucne.
Dlatego ważna jest diagnostyka i wczesne wyrywanie tej choroby.