Przemysław Kowalewski – szczecinianin, autor, wielki miłośnik powojennej historii Szczecina.
Dziennikarz, samorządowiec, pasjonat historii swojego rodzinnego miasta.
Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i stypendysta University of Exeter w Wielkiej Brytanii. Współpracował z "Kurierem
Szczecińskim".
Pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Nowy Kurier". Prowadził własną działalność gospodarczą. Wydawał portal informacyjny "Rega24.pl".
Angażował się w sprawy publiczne. Sprawował funkcję wiceburmistrza Gryfic.
Był obserwatorem OBWE podczas wyborów do rosyjskiej Dumy w 2011 roku. Współredagował książkę "Europa jutra. Stany Zjednoczone Europy czy Europa Ojczyzn" wydanej w 2022 przez Fundację Europejską. Obecnie pisze do "Monitora Szczecińskiego".
Wolne chwile dzieli pomiędzy rower, rolki, bieganie a przegadane wieczory z przyjaciółmi przy pełnym kuflu bosmana z grungem w tle.
Pierwsza powieść pt. „Kozioł" spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników. Jeszcze większym powodzeniem cieszyła się jego kolejna powieść pt. „Szóstka”, która jest kontynuacją losów Ugne Galanta i zespołu śledczych. W październiku 2023 nagrodzony BETONEM 2023 w kategorii SZCZECIŃSKI TWÓRCA POPKULTURY.
W swoich dwóch książkach autor sięgnął do prawdziwych wydarzeń związanych z historią miasta.
Rok 1957. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa, które miało miejsce we wrześniu 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.