ikamien.pl • Niedziela [23.07.2023, 21:11:56] • Kamień Pomorski

Przęślik z grodziska w Gardźcu

Przęślik z grodziska w Gardźcu

fot. archiwum autora

Katalog internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie zawiera szereg interesujących artefaktów, jednym z nich jest datowany na okres wczesnego średniowiecza ceramiczny przęślik z grodziska w Gardźcu.

Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Grzegorza Durdynia zawiera więcej informacji o tym zabytku:

"Dwustożkowy przęślik o spłaszczonych biegunach, wykonany z masy garncarskiej z domieszką drobnoziarnistego piasku, w technice obtaczania odkrył w 1902 roku nauczyciel z Kamienia Pomorskiego B. Kücker podczas amatorskich badań powierzchniowych na wczesnośredniowiecznej osadzie w Gardźcu. Ta, dziś już nieistniejąca, miejscowość pojawia się w źródłach pisanych pod nazwą villa Gardiz. Samo stanowisko położone jest nad jeziorem Śniatowskim na płaskim, piaszczystym wzniesieniu w niedalekiej odległości od grodziska z IX–XII wieku.

W latach 1953–1954 Władysław Filipowiak (1926-2014) prowadził badania rozpoznawcze na osadzie, a rok później przystąpił wraz z Eugeniuszem Cnotliwym (1938- ), Marianem Sikorą (1932-2005) i Ryszardem Wołągiewiczem (1933-1994) do badań wykopaliskowych. W trakcie prac zadokumentowano dwa duże skupiska kamieni oraz piętnaście jam o charakterze gospodarczym, z których pozyskano między innymi ułamki naczyń glinianych, fragmenty prażnic, żarno, kości zwierzęce, osełki, noże, grociki strzał oraz przedmioty związane z tkactwem - przęśliki. Na podstawie zebranego wówczas materiału archeologicznego określono czas funkcjonowania osady od VIII do XII wieku. "

Przedmiot znajduje się w katalogu internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie (link e-zbiory.muzeum.szczecin.pl/kategorie/archeologia/wczesne-redniowiecze-na-pomorzu/mns-a-8147-1989.html).

zobacz także -> 1955: Gardziec – badania archeologiczne na terenie grodziska wczesnośredniowiecznego lepszykamien.wordpress.com/2022/09/18/1955-gardziec-badania-archeologiczne-na-terenie-grodziska-wczesnosredniowiecznego/

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/40741/