- W wysokie temperatury uważajmy na siebie i pijmy wodę z kranu - mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich
- Czy wystarczy nam wody w kranie? Czy musimy oszczędzać?
- Od dawna, jeszcze w szkole, uczono nas, że musimy pilnować by kran był zakręcony a światło wyłączać jak nie jest nam potrzebne. Oszczędzajmy wodę w szczególności do podlewania ogródków. Po pierwsze nie róbmy tego w ciągu dnia, bo możemy zrobić krzywdę roślinom. W czasie dnia woda najszybciej wyparuje. Podlewanie ogródka zaplanujmy na późny wieczór lub wczesny poranek. Wówczas będzie najlepiej podlany. Woda w wodociągach jest dostarczana do celów bytowych między innymi do picia. Dlatego wykorzystujmy ją do tego celu. Na podlewanie ogrodów wykorzystajmy wodę deszczową, wcześniej zgromadzoną.
- Jak poradzić sobie w czasie upałów?
- Wodociągi Zachodniopomorskie prowadzą projekt "Zdrowa Woda' promujący picie wody przez dzieci w szkołach. Nasi partnerzy dietetycy i sportowcy proponują picie wody i aktywność fizyczną wśród uczniów. Dziś na pewno aktywność fizyczna będzie dobra nad wodą. Możemy popłynąć kajakiem Regą, Iną czy Parsętą. Warto zrobić sobie w domu napój izotoniczny z wody, miodu, odrobiny soli i miętą. To zapewni nam nawodnienie wody. Ważne jest by wodę systematycznie a nie gdy poczujemy pragnienie. Pamiętajmy o tej zasadzie.
- Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?
- Stanowczo tak. W Polsce mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie w zakresie jakości wody. W Polsce samorządy od ponad 20 lat inwestują w infrastrukturę wodociągową duże środki przy wsparciu środków z UE i krajowych. Pijąc wodę z kranu jesteśmy też odpowiedzialni i przyczyniamy się do zmniejszenia liczby plastiku w obiegu. Pijąc wodę z kranu nie używamy plastikowych butelek. Pracownicy Wodociągów Zachodniopomorskich każdego dnia dbają by woda płynęła z kranów.
- Dziękuję za rozmowę.