ikamien.pl • Środa [07.06.2023, 11:42:14] • zachodniopomorskie

Choroby zakaźne nie znają granic. Transgraniczna konferencja naukowa Za nadzór merytoryczny nad wydarzeniem odpowiada prof. Miłosz Parczewski

Po zrzuceniu ochronnych maseczek noszonych w pandemii, o chorobach zakaźnych nie chcemy pamiętać. Ale one nie zniknęły. To nie tylko COVID-19, ale także HIV, HPV, gruźlica, małpia ospa, zakażenia przenoszone drogą płciową. W dobie migracji i częstych podróży stają przed ludźmi nowe wyzwania i zagrożenia. Jak specjaliści z Polski i Niemiec widzą perspektywy transgranicznej opieki zdrowotnej? Czy po trudnych, pandemicznych doświadczeniach jesteśmy bardziej świadomi ryzyka transmisji oraz konieczności zapobiegania i diagnostyki chorób zakaźnych?

To między innymi tym tematom poświęcona będzie konferencja naukowa pn. „Choroby zakaźne bez granic – wielodyscyplinarność w dobie migracji" organizowana przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego i Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.

W czwartek, 15 czerwca 2023 r., do Szczecina przyjadą specjaliści – lekarze, naukowcy, edukatorzy, praktycy – zajmujący się szerokim wachlarzem aspektów chorób zakaźnych. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Krajowego Centrum ds. AIDS (Warszawa), Robert Koch Institute (Berlin), Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie czy Wrocławskiego Centrum Zdrowia. Program konferencji

Konferencja została podzielona na trzy panele, a wystąpienia gospodarzy i gości zakończy debata okrągłego stołu pn. „Perspektywy transgranicznej opieki zdrowotnej w dobie migracji". Za nadzór merytoryczny nad wydarzeniem odpowiada prof. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz ds. chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie, lekarz kierujący tamtejszym oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

– Nazwaliśmy konferencję „Choroby zakaźne bez granic", bo musimy pamiętać, że dla chorób zakaźnych granice de facto nie istnieją – wirusów czy bakterii nie interesuje, jakiej jesteśmy narodowości i w jakim języku mówimy. Tym bardziej powinniśmy budować platformy wymiany doświadczeń. Okazją ku temu bez wątpienia będzie transgraniczna konferencja naukowa, podczas której szereg specjalistów – ze strony polskiej i niemieckiej – podzieli się swoją optyką związaną z chorobami zakaźnymi – profilaktyką, diagnostyką i leczeniem. Myślę i mam nadzieję, że dzięki temu wszyscy nauczymy się czegoś nowego i spojrzymy na dobrze znane nam tematy z nowych perspektyw – mówi prof. Miłosz Parczewski.

W wydarzeniu planowany jest udział Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

– Kolejne fale koronawirusa pokazały wszystkim, że choroby zakaźne mogą spowodować lockdown, drastycznie spowolnić gospodarkę i przemysł, zamknąć żłobki, przedszkola i szkoły, zatrzymać nas w domach. Choroby zakaźne wymagają od nas odpowiedzialnego i długoterminowego myślenia. Z tego powodu przekonaliśmy przedstawicieli Komisji Europejskiej do budowy oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Będą tam leczeni zarówno dorośli, jak i dzieci. Inwestycja jest coraz bliższa pomyślnego finału – zaznacza marszałek Olgierd Geblewicz.

Konferencja odbędzie się 15 czerwca 2023 r. w sali Delfin w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego przy ulicy Piłsudskiego 40 (Szczecin). Początek o godz. 10.30. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Formularz dostępny jest na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego: wws.wzp.pl/konferencja-pn-choroby-zakazne-bez-granic-wielodyscyplinarnosc-w-dobie-migracji

Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli systemu ochrony zdrowia, ale także do studentów (szczególnie medycyny i socjologii), organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/40407/