Biblioteka w Dziwnowie • Poniedziałek [17.10.2011, 16:14:53] • Dziwnów

Relacja z rozmów o chorobach

Relacja z rozmów o chorobach

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Nasze spotkania miały na celu uświadomienie nam co można zrobić by żyć w zdrowiu partnerskim i kochać się długo i szczęśliwie - mówią bibliotekarze.

Jak ustrzec się raka szyjki macicy, a jeśli się go ma nie traktować go jako wyroku śmierci – tylko działać. Jednakże żeby być w pełni świadomym swojej sytuacji trzeba się przede wszystkim okresowo badać. Jak się okazuje mało że nie mamy pojęcia jakie badania można wykonać by być w pełni bezpiecznym i usatysfakcjonowanym to jeszcze nie potrafimy prawidłowo własnych badań odczytać.

Zarówno Panowie jak i panie powinny się poddawać badaniom, by wykryć jak że niebezpieczny wirus HPV – o którym przyznajmy się wiemy niewiele,
- a jak się dowiedzieliśmy 630 mln ludzi jest nim zarażonych,
- zidentyfikowano ponad 100 typów wirusa HPV,
- 30 typów jest odpowiedzialnych za infekcję narządów moczowo- płciowych, atakując błonę śluzową, a ok. 15 wywołuje raka szyjki macicy,
-najczęściej do zakażenia zachodzi u osób młodych w wieku od 15 – 28 lat, 70% osób młodych jest zakażona tym wirusem,
-najczęściej nosicielami wirusa są mężczyźni.

Kochani – kto z nas by pomyślał, że ZA 40% NIEPOWODZENIA ROZRODU ODPOWIEDZIALNA JEST MIKROBIOLOGIA ?! A więc jest możliwe posiadanie potomka bez korzystania z in vitro, wystarczy wyeliminować niepożądane bakterie, wirusy, pierwotniaki – ale żeby to zrobić trzeba się zdiagnozować i to oboje partnerzy.
Dowiedzieliśmy się jak ważne jest życie w monogamicznym związku i co niosą za sobą częste lub przygodne zmiany partnera seksualnego. To prawda nic nowego ale warto być świadomym ile może kosztować chwila zapomnienia.
Spotkania odbywały się w grupach osób dorosłych, jak również odwiedziła nas młodzież Dziwnowskich Szkół: Gimnazjum klasy II i III oraz Liceum wraz z pedagogami.
Młodzież podeszła do sprawy bardzo poważnie i z dużym zainteresowaniem, jednak z żalem przyznajemy że godziny lekcyjne były za krótkie by posiąść całe obszary w/w tematu.
Zadano mnóstwo sensowny pytań i padło wiele satysfakcjonujących odpowiedzi. Mamy wspaniałą młodzież którą
musimy chronić.
Długo można by opowiadać o wszystkich poruszanych tematach ale najlepiej byłoby uczestniczyć w spotkaniach i otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas problemy.
Waga problemu wymaga ponownych spotkań w większym gronie. W MBP w Dziwnowie Pani mgr pozostawiła wiele materiałów na wyżej poruszone tematy.
Jest możliwość przeprowadzenia badań dla naszych mieszkańców, jeśli oczywiście zebrałaby się grupa osób zainteresowanych. Prosimy o ewentualne zgłoszenia do naszej Biblioteki lub bezpośrednio do pani Romy.
Pani Roma powtarza z uporem maniaka:
KAŻDA Z NAS MOŻE ZACHOROWAĆ, ALE ŻADNA Z NAS NIE POWINNA Z TEGO POWODU UMRZEĆ !!!


A.C.S.
Co każda Kobieta wiedzieć powinna………

Szanowne Panie.
Pisząc ten artykuł pragnę podzielić się z Paniami doświadczeniami wynikającymi z mojej praktyki diagnostycznej. Informacje będą miały charakter praktyczny, przede wszystkim zachęcający Panie do wykonania badań profilaktycznych szyjki macicy, tak by spać spokojnie, cieszyć się życiem i miłością najbliższych.
Prawie każdy artykuł związany z zachorowalnością na raka szyjki macicy straszy nas Kobiety tragiczną statystyką. Prawie każda publikacja wytwarza w nas poczucie winy, że lekceważymy sobie badania cytologiczne czy wizyty u ginekologa. Nie jest to właściwa metoda mobilizacji bo często blokuje i odstrasza. Efektem takiego podejścia do problemu badań profilaktycznych jest rezygnacja. Pod takimi demobilizującymi ciosami padają kolejne programy walki z rakiem szyjki macicy. Uważam że Kobiety wiedzę o procesach chorobowych i zagadnieniach profilaktyki związanych z tą chorobą powinny mieć przedstawioną w rzetelny sposób, nieskomplikowanym i optymistycznym językiem. Musimy zrozumieć, i to należy podkreślać, że Piękna Kobieta to Zdrowa Kobieta, a badania profilaktyczne mają, albo obiektywnie potwierdzić nasze zdrowie, albo wskazać szybki i skuteczny sposób powrotu do zdrowia. Badanie profilaktyczne, nawet jeśli jego wynik nie jest w pełni pozytywny to nie wyrok śmierci. My Kobiety musimy być w pełni świadome faktu, że kluczem do naszego zdrowia jest zapobieganie chorobie, czyli pełna profilaktyka w sprawnie działającym systemie opieki zdrowotnej. Niestety system nie jest doskonały. Polki tę świadomość mają. Wydłużanie czasu między badaniami, zalecanie badań cytologicznych co trzy lata, oraz ograniczanie dostępności innych badań spotka się z brakiem powszechnej akceptacji. Kobiety uważają że te zalecenia wynikają jedynie z polityki ograniczania kosztów.
Moje Panie. Musimy więc dbać o siebie same, bo prawda jest taka, że tylko 12 % polskich kobiet w wieku rozrodczym i to w przytłaczającej większości z dużych miast poddaje się badaniom profilaktycznym i ma kontakt z ginekologiem. 88% z nas trzeba przekonać do ich zrobienia.
Powszechnie wiadomo, że rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Należy to bardzo jasno podkreślić - rak szyjki macicy to choroba, na którą się zapada z powodu zaniedbania profilaktyki, z powodu braku troski o siebie. W ostatnim czasie zlokalizowany został główny czynnik bardzo sprzyjający rozwojowi tej choroby. To powszechny wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie oznaczony HPV. Na raka szyjki macicy narażona jest każda kobieta współżyjąca seksualnie. Z byle pryszczem na nosie walczymy nie szczędząc ani czasu, ani pieniędzy na kosmetyki,leki, zabiegi, bo go widać. Rozwijającego się raka szyjki macicy niestety nie widać i nie czuć. To nie ból zęba, który uprzykrza nam życie, to nie grypa, która powoduje gorączkę. Wczesna postać zakażenia wirusem HPV rozwijając się skrycie nie daje prawie żadnych objawów. Proces przekształcania się infekcji wirusowej i przechodzenia w postać raka szyjki macicy trwać może czasem i 20 lat. Gdy się o tym fakcie dowiadujemy bardzo często jest już późno na leczenie, czasem za późno.
Obecnie, sytuacja z naszym kobiecym zdrowiem jest statystycznie mało optymistyczna. Uśredniając mogę powiedzieć, że tylko jedna na dziesięć pacjentek odwiedzających moją pracownię diagnostyczną jest zdrowa, osiem ma różne kłopoty z szyjką macicy, a jedna ma poważny problem.
Badania diagnostyczne szyjki macicy oferowane przez moją pracownię wymagają tylko jednej wizyty mimo że są wieloetapowe. Po wykonaniu pełnej diagnostyki bezwzględnie powinna nastąpić konsultacja u lekarza ginekologa. Poszczególne etapy diagnostyki to badanie kolposkopowe, cytologia, badanie biocenozy pochwy i jeśli to konieczne badanie molekularno-genetyczne na obecność DNA wirusów HPV wysokiego i niskiego ryzyka oraz na obecność mRNA onkogenów E6/E7 wirusów HPV szczególnie wysokiego ryzyka
Kobieta przynajmniej raz powinna wykonać proponowany pakiet badań kontrolnych, by uzyskać obiektywną ocenę aktualnego stanu szyjki macicy. Sama cytologia nie poparta kolposkopią i mikrobiologią może nie wystarczyć. Kompletny zestaw wyników opisowych wraz ze zdjęciami ( 10cm x 15cm ) i ich interpretacją, dokumentuje aktualny stan szyjki macicy pacjentki stanowiąc poważne źródło informacji dla lekarza podejmującego decyzje o dalszym postępowaniu.
Opiszę Paniom i Zainteresowanym Panom metody diagnostyczne, które wykonuję w Pracowni FEMIMED.
Cytologia-
Cel badania jest jeden i zasadniczy - zobrazowanie zmian komórkowych w obrębie szyjki macicy wykrycie nieprawidłowości.
Badanie cytologiczne, należy według standardów europejskich rozpoczynać po podjęciu przez kobietę współżycia płciowego - nawet jeśli ma ona 13 lat, potem zaś powinno być wykonywane regularnie aż do późnej starości, nie rzadziej niż raz do roku.
Badanie polega na pobraniu na szkiełko materiału komórkowego z tarczy i szyjki macicy. Powinno być przeprowadzone zaraz po umieszczeniu wziernika w pochwie przed badaniem ginekologicznym. Pobrany materiał powinien być natychmiast umieszczony w utrwalaczu. W ten sposób minimalizuje się efekt wysuszenia komórek, a tym samym prawdopodobieństwo nieprawidłowej analizy. Najbardziej efektywną, zalecaną metodą pobierania materiału cytologicznego jest metoda pobrania dwoma różnymi cytoszczoteczkami na dwa odrębne szkiełka. Jedna cytobraszka przypominająca miotłę kuchenną służy do zbierania nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego płaską tarczę, a druga przypominająca kształtem choinkę, służy do zbierania komórek gruczołowych z ujścia kanału szyki macicy. Obie szczoteczki zahaczają o granicę między tymi nabłonkami jako newralgiczny obszar ewentualnych zmian nieprawidłowości komórkowych. Ekspertyza cytologiczna powinna być przeprowadzona na podstawie bogatego materiału komórkowego.
Każda kobieta poddająca się badaniu cytologicznemu powinna mieć świadomość, że badanie cytologiczne metodą tradycyjną nie jest badaniem uniwersalnym, którego wynik może definitywnie określać stan szyjki macicy, bo cechuje się stosunkowo niską czułością dochodzącą do 60 % to znaczy że u 10 kobiet z nieprawidłowymi komórkami aż 4 będą mieć wynik fałszywie ujemny (czyli fałszywie dobry) Pojedyncze, sporadyczne badanie cytologiczne jest obarczone jeszcze większym błędem
Ta smutna statystyka nie jedną z nas boleśnie dotknęła Z rozpaczą na ustach i łzami powtarzamy światu ” przecież ja robiłam cytologię …. Jak to się stało…dbałam…!!!

Mikrobiologiczne badanie treści śluzu pochwowego
Najczęstszymi nieprawidłowościami wykrywanymi w badaniach cytologiczno-kolpskopowych są stany zapalne a zwłaszcza te nawracające o różnym pochodzeniu i nasileniu. Ich rozpoznanie jest głównym celem działania ginekologicznej diagnostyki mikrobiologicznej. Muszę zwrócić uwagę że za 40 % nawykowych poronień w pierwszych trzech miesiącach ciąży odpowiedzialna jest nieprawidłowa treść śluzu pochwowego. Obecność „nadżerki”, antykoncepcja, przyjmowanie antybiotyków, obniżona odporność, niepłodność, zaburzenia hormonalne, okres około menopauzalny, bóle nóg, podbrzusza, krzyżowe, HPV,HIV i to że nic niepokojącego nie odczuwamy to wystarczające powody kontroli treści pochwowej. Często badanie poszerzone jest na partnera seksualnego Kobiety. (niebolesne)
Ocena biocenozy pochwy możliwa jest do przeprowadzenia na podstawie obrazu mikroskopowego specjalnie barwionego, pobranej treści pochwowej. Drugim etapem diagnostyki mikrobiologicznej jest badanie mające na celu wykrycie rozmaitych drobnoustrojów znajdujących się w pochwie, ich izolacja, zróżnicowanie i ocena wrażliwości na antybiotyki. Śluz zbieram sterylną bagietką do sterylnego podłoża transportowego.
Oba etapy diagnostycznej oceny pobranego w gabinecie materiału powinny być przeprowadzone w specjalistycznej pracowni mikrobiologicznej. Ocena stopni czystości pochwy w preparatach niebarwionych, w kropli wiszącej (preparat bezpośredni) lub na „oko” – tylko na podstawie bezpośredniej obserwacji jest nieporozumieniem i nie powinna mieć miejsca !
Należy wyraźnie, z całą mocą podkreślić, że badanie mikrobiologiczne nie może być zastąpione badaniem cytologicznym, bo pierwsze ocenia treść śluzu pochwowego, a drugie prawidłowość komórek narządu.
Kolposkopia
Kolposkopia to metoda diagnostyczna polegająca na obserwacji wzrokowej części pochwowej szyjki macicy i dolnego odcinka kanału szyjki macicy za pomocą mikroskopu małej mocy zwanego kolposkopem. Obserwacji szyjki macicy dokonuje się z odległości ok. 20-30 cm. Procedura ta nie wymaga znieczulenia. Podczas badania szyjkę macicy przepłukuje się specjalnymi roztworami, które pomagają zidentyfikować niewidoczne gołym okiem obszary zmienione chorobowo. Badanie jest niebolesne, ale pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort. Diagnostyka kolposkopowa w połączeniu z cytologią bardzo wydatnie zwiększa prawidłowość oceny aktualnego stanu szyjki macicy. Diagnostykę kolposkopową powinno wykonywać się w każdym przypadku, a zwłaszcza , gdy szyjka macicy widziana gołym okiem nie zdradza żadnych zmian podejrzanych. Ten rodzaj diagnostyki na każdym etapie badania jest archiwizowany fotografią cyfrową co ma rangę nieocenionego źródła informacji zarówno dla lekarza jak przede wszystkim dla nas kobiet. Kolposkop jest jak lustro powiększające, w którym kobieta może wglądnąć w SIEBIE. Bardzo wierne proporcjom, realne kolorystycznie fotografie 10 cm x 15 cm oddają aktualny obraz szyjki macicy.
Kolposkopia
- rozpoznaje subkliniczną - niewidoczną gołym okiem i bez kontrastu postać zakażenia HPV,
- umożliwia celowaną biopsję czyli pobranie materiału tkankowego z dokładnie wskazanego kolposkopowo miejsca podejrzanej zmiany,
-wspomaga w stwierdzeniu obecność edometriozy szyjki macicy,
- ocenia „nadżerki” czyli ektopię gruczołową, co jest przydatne w obraniu właściwej metody
leczenia oraz prognozowaniu postępu leczenia.
-ocenia glikogenność nabłonka wielowarstwowego płaskiego,
definiuje stany zapalne
Badanie molekularno - genetyczne na obecność DNA wirusów HPV wysokiego i niskiego ryzyka
Badanie to polega na pobraniu wymazu podobnie jak w badaniu cytologicznym z części pochwowej szyjki macicy albo kłykcin lub w przypadku panów ujścia cewki moczowej i rowka zażołędnego następnie przeprowadzeniu testu genetycznego HPV w pracowni molekularnej. Test wykrywa 33 genotypy wirusów HPV w tym 8 typów wysokoonkogennych oraz 4 typy, przeciw którym się szczepimy
Kto powinien sprawdzić czy jest zakażony wirusem HPV?
Każdy kto rozpoczął życie płciowe
Szczególne wskazania do wykonania testu HPV to:
nawracające stany zapalne
planowana ciąża
ciąża
kontrola leczenia „nadżerek” lub brodawek
stosowanie antykoncepcji
stany zapalne cewki moczowej
zapalenia żołędzia lub napletka u mężczyzn
jeśli planujemy szczepienie przeciwko wirusowi HPV
Test molekularny w połączeniu z cytologią i kolposkopią bardzo dokładnie pozwala ustalić obecność zakażenia wirusem HPV
Stwierdzenie obecność mRNA onkogenów E6/E7 wirusów HPV szczególnie wysokiego ryzyka pełni rolę prognostyczną czyli wskazuje te przypadki zakażeń HPV których ryzyko postępu zmian nowotworowych jest szczególnie duże
Cytologia na podłożu płynnym (LBC) umożliwia wykonanie skojarzonego badania cytologicznego z testem molekularnym zwiększając wybitnie czułość metody w stosunku do cytologii klasycznej.
Przed wykonaniem badań molekularnych nie powinniśmy współżyć seksualnie z uwagi na możliwą obecność w narządzie komórek partnera seksualnego co może wpłynąć na błąd badania.
Polecam badania każdej kobiecie w każdym czasie, a szczególnie tym u których stwierdzono nieprawidłowości w trakcie badań cytologicznych, które same zauważają niepokojące zmiany oraz tym, które chcą wiedzieć o sobie więcej i świadomie dbają o swój stan zdrowia.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4028/