Biblioteka w Kamieniu Pomorskim • Czwartek [13.10.2011, 10:41:27] • Kamień Pomorski

Czesław Miłosz w kamieńskiej bibliotece

Czesław Miłosz w kamieńskiej bibliotece

fot. Biblioteka w Kamieniu Pomorskim

11 października w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie z okazji trwającego Roku Czesława Miłosza. Wykład „Życie i twórczość Czesława Miłosza” wygłosiła pani Cecylia Judek – sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej. W bardzo interesujący sposób przedstawiła ona koleje życia i twórczość naszego noblisty.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Młodość spędził w Wilnie, gdzie debiutował jako poeta. Podczas okupacji niemieckiej przebywał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA i we Francji do roku 1951 roku, tam też zwrócił się o azyl polityczny.

Czesław Miłosz w kamieńskiej bibliotece

fot. Biblioteka w Kamieniu Pomorskim

W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" . Przez wiele lat publikowanie wierszy Miłosza było w PRL zakazane, a jego książki zaczęły się ukazywać w kraju na nowo od 1980, kiedy to otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004.

W opinii krytyki jak i współczesnych mu poetów, twórczość poetycka Miłosza to jedno z najbardziej znaczących przejawów naszej współczesnej literatury. Ogromny, powstający w ciągu siedemdziesięciu lat dorobek poetycki Miłosza nie pozwala się zamknąć w kilku zdaniowej formule. Jest to poezja zmysłów i intelektu, szczegółu obyczajowego i syntezy dziejowej, poezja metafizyczna, a zarazem silnie związana z biografią autora. Do najsłynniejszych dzieł Czesława Miłosza zaliczyć można: „Dolina Issy”, „Zniewolony umysł”, „Traktat moralny”, „Piesek przydrożny”, „Ocalenie”.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/4008/